Sıra Katar sermayesinde

11 Eylül sonrası Batı ülkeleri dışında yatırımlara yönelen Arap sermayesi gözünü Avrupa Birliği (AB) ile tam üyelik müzakerelerine başlayan Türkiye'ye çevirdi.

ANKARA - 11 Eylül sonrası Batı ülkeleri dışında yatırımlara yönelen Arap sermayesi gözünü Avrupa Birliği (AB) ile tam üyelik müzakerelerine başlayan Türkiye'ye çevirdi. Abu Dabi'nin ekonomiden sorumlu bakanı Şeyh El-Nahyan'dan sonra Katar Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cebr El-Tani, Türkiye'deki yatırım ve özelleştirme imkânlarını yerinde görmek ve ortak işbirliği alanlarına ilişkin görüş alışverişinde bulunmak için bugün Türkiye'de olacak.
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, El-Tani'nin ziyareti sırasında Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından kabul edileceği belirtildi. El-Tani, temasları çerçevesinde Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile görüşecek. TOBB, GAP İdaresi ve Özelleştirme İdaresi'nde de temaslarda bulunacak El-Tani, 22 Kasım Salı günü Türkiye'den ayrılacak. Arap ülkeleri, milyarlarca dolarlık petrol gelirinin neredeyse tamamını, son bir kaç yıla kadar, Batı'daki yatırımlara akıttı. Ancak, 11 Eylül'ün ardından petrodoların rotası Batı'nın dışına kaydı. Avustralya, Endonezya ve Malezya ile birlikte Türkiye de Arap sermayesinin çekim alanına girdi. Türkiye'de temaslarda bulanan Abu Dabi ekonomiden sorumlu bakanı Şeyh El-Nahyan, bu konuda şöyle konuşmuştu:
'Türkiye önemli'
"Türkiye coğrafi olarak çok önemli bir noktada bulunuyor. Hem Avrupa Birliği'ne hem Rusya'ya hem Kafkaslar'a hem de Ortadoğu'ya hitap edebilecek bir ülke burası. Gerek son yıllarda Türk ekonomisinde yaşanan gelişme, gerekse nitelikli işgücü, Türkiye'yi yatırım için cazip bir ülke haline getiriyor." Artan petrol fiyatları sonucu oluşan kazancın adres arayışında Türkiye'nin öne çıkışı son dönemde iyice belirginleşti. Nitekim, Dubai Prensi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile 5 milyar dolarlık ortak yatırım için imza attı. Öte yandan, Türk Telekom ihalesini Suudi Oger Telekom'un kazanmasının ardından, Telsim ihalesine katılmak için de altı Arap firması başvurdu.
Bu arada, Arap işadamlarının önceliği otomotiv, gemi inşası, demir çelik gibi ağır sanayi ile turizm ve gayrimenkul yatırımlarına verdiği görülüyor. Arap sermayesinin Türkiye'ye ilgisinden söz eden Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen şöyle konuşmuştu: "Bir taraftan zaten yatırım yapacak yer arıyorlardı.
Özellikle ABD dışına yatırımları yönlendirmek istiyorlardı. Diğer taraftan, bu artan petrol gelirleri dolayısıyla iki taraftan birden böylesine ciddi bir gelir yükselmesi olunca, Türkiye olarak, doğru zamanda doğru yer olduğumuzu gösterip, bu sermayeyi uygun sektörlere yağdırmamız lazım."