Sıra sosyal güvenlikte

IMF'yle yürütülen stand-by anlaşmasının en önemli koşullarından olan sosyal güvenlik reformunda sona yaklaşıldı. Paket içindeki ikinci yasa olan 122 maddelik Sosyal Güvenlik ve...

ANKARA - IMF'yle yürütülen stand-by anlaşmasının en önemli koşullarından olan sosyal güvenlik reformunda sona yaklaşıldı. Paket içindeki ikinci yasa olan 122 maddelik Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasası tasarısının, yeniden görüşülmek üzere atlanan sekiz maddesi dışındaki maddelerinin görüşmeleri tamamlandı. Atlanan maddelerle ilgili çalışmalar ise gelecek hafta tamamlanacak. Tasarı, işçiler açısından emekli olmak için gerekli prim gün sayısını, 20 yıllık süreçte kademeli olarak 7 binden 9 bine yükseltiyor. İşçilerin emekliliğe esas prim gün sayısı 2007'den itibaren her yıl 100 gün artarak 2026'da 9 bin güne çıkacak.
Tasarıya göre, TC kimlik numarası, aynı zamanda sigorta sicil numarası olacak. Tasarının görüşmeleri sırasında CHP Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek, eski DEP milletvekillerinin maaşının kesildiğine ilişkin iddiaları hatırlatıp, "Leyla Zana ve arkadaşlarının maaşı kesildi mi? Bunun olmaması gerekir" dedi. Maliye Bakanlığı ise, eski milletvekillerinden yalnızca İsmail Özdağlar'ın emekli aylığının kesildiğini belirtip, "Görevi suça istinaden sona erdiği için aylığı kesilmiştir. Bunun dışında kimsenin aylığı kesilmedi" bilgisini verdi.
'Caka satılacak işi yapmıyoruz'
Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, vergi ve sigorta priminin tabana yaygınlaştırılarak kayıtdışının önlenmesi için mücadele edildiğini belirtti. Başesgioğlu, "Vergi ve sigorta primini indirmek, bir siyasetçi için tabiri caizse, caka satılacak bir iştir. Eminim ben bunu yapsam, tebrik edilirim. Ama 20 puanlık indirimin getireceği kaybı göze almak gerekir. Bu, piyasaya çıkıp borçlanmak, faizlerin artması demektir. Bir puanlık faiz artışı da 3 katrilyon anlamına gelir" dedi.
'Nisanda yasalaşır'
Bakan Başesgioğlu, görüşmelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, atlanan maddeler üzerinde çalışılacağını ve bu çalışmanın ardından komisyona geleceğini söyledi. Tek çatıyla ilgili tasarının Genel Kurul gündeminde olduğunu da kaydeden bakan, her iki tasarının ne zaman yasalaşacağı sorusuna, "Bu tasarıların ne zaman görüşüleceği, Genel Kurul'un gündemine bağlı. İki tasarının nisanda Genel Kurul'dan çıkacağı kanaatindeyiz" dedi. Toplam 122 madde olan Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasası tasarısının Genel Kurul'da nasıl görüşüleceğine henüz karar verilmediğini belirten Başsegioğlu, ancak tasarının temel yasa olarak görüşülmeye uygun olduğunu ifade etti.