'Sıra yabancı KOBİ'lerin yatırımında'

Yabancı yatırımcıların şimdilik birleşme ve satın alma yoluyla Türkiye'ye geldiğini ancak sıfırdan yapılan yatırımların da zamanla hız kazanacağını belirten Ak Yatırım Genel Müdürü Berrin Önder...

İSTANBUL - Yabancı yatırımcıların şimdilik birleşme ve satın alma yoluyla Türkiye'ye geldiğini ancak sıfırdan yapılan yatırımların da zamanla hız kazanacağını belirten Ak Yatırım Genel Müdürü Berrin Önder, "Dev şirketlerin yanında yabancı KOBİ'ler de Türkiye'ye doğrudan yatırım yapmaya başlayacak. Ancak yabancılar Türkiye'de özellikle enerji maliyeti ve istihdam vergileri konusunda sıkıntı yaşıyor. Eğer yatırım ortamı, vergi ve enerji gibi alanlarda dünya ortalamalarına yaklaştırılsa, Romanya, Polonya ve Mısır gibi çevre ülkelere giden yabancı yatırımları çekebilirdik. Bu, Türkiye'ye şimdikinin birkaç misli yabancı yatırım girmesi anlamına gelirdi" dedi.
Önder, piyasalara ilişkin beklentilerini ve yabancı yatırımla ilgili görüşlerini şöyle özetledi:
ABD'ye ilişkin kaygılar azaldı: Mayısta Türkiye'den bir miktar sermaye çıkışı yaşandığını hatırlatan Önder, özellikle son haftalarda ABD ekonomisinin büyümesiyle ilgili kaygıların azalmasıyla yabancı sermayenin tekrar Türkiye'ye yöneldiğini belirtti.
İMKB 42 bini deneyebilir: İMKB'nin son haftalarda yurtdışı piyasalardaki olumlu seyrin etkisiyle 40 bine dayandığını dile getiren Önder, "Yıl sonuna kadar, yurtdışı piyasalarındaki olumlu seyir devam ederse, borsada 41-42 binler denenebilir" dedi.
Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar belirsizlik: 2007 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimlerin mali piyasalara damgasını vuracağını söyleyen Berrin Önder, "Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar 'temkinli bir seyir izlenecek. Zaten nisan başına kadar cumhurbaşkanlığı için aday çıkmasını beklemiyoruz. Bu da mevcut belirsizliğin süreceğine işaret ediyor" diye konuştu.
Faiz indirimi 2007 yılında: Ak Yatırım Genel Müdürü Berrin Önder, 2007 yılında döviz-borsa-faiz üçgenindeki beklentilerini ise şöyle sıraladı: "Merkez Bankası'nın yüzde 4 olan enflasyon hedefi nedeniyle 2007 yılı, ilk çeyrekte faiz indirimi beklemiyoruz. Hatta enflasyonun kötü çıkması halinde, belli miktarda bir faiz artışı bile beklenebilir. Döviz kurları konusunda ise kısa vadede endişeli değiliz. Mayıs dalgalanmasına benzer bir kriz beklemiyoruz. Borsa ise yurtdışı piyasalarındaki olumlu seyir devam ederse, 40-42 bin seviyelerinde dolaşabilir."'2007'ye kadar AB izlenecek'
Ak Yatırım Genel Müdürü Berrin Önder, piyasaların 2006 yıl sonuna kadar Avrupa Birliği ile ilişkilere kilitleneceğini vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye'ye ilişkin İlerleme Raporu 8 Kasım tarihinde Avrupa Komisyonu'na sunulacak. Bizim bu sürece ilişkin değerlendirmemiz, Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmediği ve son zamanlarda yapısal reformlarda da bir yavaşlama gözlendiği için Gümrük Birliği'ni kapsayan müzakere başlıklarının dondurulacağı yönünde. Bu da piyasaları olumsuz etkileyecek."


'Yabancı tek parti istiyor'
Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen yabancı firmaların bir başka endişesinin de siyasi istikrar olduğunun altını çizen Önder, tek parti iktidarının yatırımcılara güven verdiğini belirtti. Önder, "Tek parti iktidarı yatırımcı ilgisini etkiliyor. Mevcut siyasi istikrarın muhafaza edilmesi lazım. İktidara hangi parti gelirse gelsin, piyasalarla barışık bir iktidar olması gerekiyor" diye konuştu.
Ancak piyasaların asıl önemsediği gelişmenin Avrupa Birliği ile müzakerelerin devam etmesi olduğunun altını çizen Berrin Önder, İlerleme Raporu'nun olumsuz çıkmasının mali piyasalarda kalıcı bir etki yaratmayacağını savundu.