'Sıra yabancı sermayede'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin geçen hafta uluslararası piyasalarda ihraç ettiği 2 milyar dolarlık tahvile 13 milyar dolarlık talep gelmesini değerlendirirken...

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin geçen hafta uluslararası piyasalarda ihraç ettiği 2 milyar dolarlık tahvile 13 milyar dolarlık talep gelmesini değerlendirirken, "Bu artık Türk tahvillerinin uluslararası piyasalarda fellik fellik aranması ve kapış kapış satılması demektir" dedi. Erdoğan, önümüzdeki günlerde doğrudan yabancı sermaye yatırımlarında da benzer bir ilerleme sağlanacağına inandığını ifade etti.
2003 yılı kurumlar vergisi ve ihracat rekortmenleri ile çevre koruma ve işçi sağlığı, işçi güvenliği konularında TSE ve İSO belgesi alan Ankara Sanayi Odası (ASO) üyesi sanayicilere ödülleri, dün düzenlenen törenle dağıtıldı. Törene TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda bakanla bürokrat katıldı. Başbakan Erdoğan, Ankaralı sanayicilerin çevre ile işçi sağlığı ve işçi güvenliğine gösterdikleri duyarlılığa teşekkür ederek, bu durumu çok önemsediğini söyledi. Erdoğan, hep çokuluslu şirketlerden beklenen bu tür sorumlulukların Türk şirketlerince de yerine getirilmiş olmasının önemine değindi.
ASO Başkanı Zafer Çağlayan kayıt dışı ekonominin hem yerli sanayiciler, hem de yabancı yatırımcılar açısından haksız rekabete yol açtığını belirterek Türkiye'nin bu sorunu artık çözmek zorunda olduğunu vurguladı. Gümrük Birliği'nde söz verilen fonların yerine getirilmemesinin Türkiye'ye çok pahalıya mal olduğunu kaydeden Çağlayan, AB ile müzakere sürecinde hiç değilse bu durumun telafi edilmesini istedi. AB ülkelerinin Türk işadamlarına vize uygulamasına 'zulüm' olarak niteleyen Çağlayan, bunu bir 'teknik engel', 'haksız rekabet' olarak gördüklerini söyledi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, tarım havzalarındaki sanayi tesislerinin kaçak gecekondu gibi kabul edildiğini belirterek, bu soruna çözüm bulunmasını isterken, Hazine'ye önemli bir kaynak yaratacağını düşündüğü 2b niteliğindeki orman arazilerinin satışıyla ilgili düzenlemenin de bir an önce çıkarılması gerektiğini dile getirdi. Sanayi Bakanı Ali Coşkun, 2b arazilerinin satışıyla ilgili daha önce yaptıkları Anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanı'ndan döndüğünü anımsatarak, "Sizlerin de konuya sahip çıkması lazım" dedi. Başbakan Erdoğan da ekonominin yanı sıra hükümetin 'demokrasi' ve 'hukuk' alanında da yapması gereken çok şey bulunduğunu belirtti.