Şirket küçük panik büyük

İnternet şirketi Livedoor, zararını gizlemek için hile yapınca Tokyo Borsası yüzde 2.94 değer kaybetti ve ilk kez 20 dakika erken kapandı. Tokyo'daki deprem ve petrol fiyatındaki artış dünya borsalarıyla İMKB'yi de etkiledi. Borsa dün 1454 puan düştü.

Haberin devamı için...

TOKYO - İnternet şirketi Livedoor'un büyük zararlarını gizlemek için muhasebe oyunu yaptığının ortaya çıkmasının ardından başlayan yoğun hisse satışları Tokyo Borsası'nın tarihinde ilk kez 20 dakika erken kapanmasına yol açtı. Borsa başkanlığı yoğun satışların bilgisayar sistemini çökertmesini engellemek için söz konusu kararın alındığını açıkladı.
Hafta başında Livedoor ile ilgili yolsuzluk söylentilerinin ortaya çıkması üzerine Tokyo Borsası'nda başlayan dalgalanma dün doruk noktasına çıktı. Asya'nın en büyük borsası günü yüzde 2.94 değer kaybıyla kapattı. Öğle saatlerinde değer kaybı yüzde 5 oldu. Bu arada sert düşüş nedeniyle Livedoor hisselerinde de işlemler durduruldu.
'İşlem süresi kısalabilir'
Tokyo Borsası Başkanı Taizo Hishimuro, satış emirlerindeki artışın 'olağandışı bir durumu' işaret ettiğini belirterek "Önümüzdeki günlerde de borsada işlem süresini kısaltmayı düşünebiliriz" dedi.
Livedoor'un muhasebe oyunlarıyla gizlediği zararının 12 milyon dolar olduğuna işaret eden uzmanlar şunları kaydetti: "Diğer internet şirketlerinin de aynı işi yapmaları mümkün. Bu durumda olayın boyutları daha da büyüyecek ve Tokyo Borsası'nın şirketlerde yönetişim ilkelerini yeniden gözden geçirmesi gerekecek. Herhalde Tokyo Borsası da daha çok şeffaflık için gerekenleri yapacak."
Livedoor'un, Tokyo Borsası'nın 'harika çocuğu' olarak tanımlanan 31 yaşındaki kurucusu Takafumi Horie ile ilgili yasal işlem başlatılması bekleniyor. Japonya'da hafta başına kadar saygın bir işadamı olarak tanınan Horie'ye artık 'hırslı ve gözünü para hırsı bürümüş Batı tipli girişimci' olarak bakılıyor.
Petrol tedirgin etti
Tüm asya borsalarında yaşanan düşüşe dün yüksek petrol fiyatlarının yarattığı tedirginliğin de etkisiyle ABD ve Avrupa borsalarında düşüşe neden oldu.