'Şirket kuran benden daha cesaretli'

Bu yıl içinde emekliye ayrılacağını açıklayan Coca-Cola Doğu Avrupa, Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanı Cem Kozlu, adaylık teklif edildiğinde milletvekili olarak ne yapacağını, kendisinden ne beklendiğini sormadığı için politikada çok mutsuz ve başarısız olduğunu söyledi.

İSTANBUL - Bu yıl içinde emekliye ayrılacağını açıklayan Coca-Cola Doğu Avrupa, Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanı Cem Kozlu, adaylık teklif edildiğinde milletvekili olarak ne yapacağını, kendisinden ne beklendiğini sormadığı için politikada çok mutsuz ve başarısız olduğunu söyledi. Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi ve MBA Kulübü tarafından düzenlenen "Yöneticilerle Söyleşiler" dizisinin ilk konuğu Cem Kozlu oldu. Burada yaptığı konuşmada, Komili yağları pazarlama şirketinin genel müdürü iken dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın dikkatini çekerek THY Genel Müdürlüğü'ne getirildiğini belirten Kozlu, uçuşlarda gecikme, ikram, kârlılık gibi sorunları olan şirketi, iyi duruma getirmek için yaptığı çalışmaları anlattı.
Kozlu, THY yöneticisi iken, önceki hükümetlerin birinde adını vermediği bir Bakan'ın birinci sıraya oturtulmadığı için yakınmasına ilişkin anısını da öğrencilerle paylaştı. Kozlu, bu olayı şöyle dile getirdi:
"Bir Bakan arıyor dediler. Ulaştırma Bakanı değil, başka bir bakan, önemli bir bakan. 'Hanımla İzmir'den geldim, ama 1-A'ya, 1-B'ye oturtmadılar' dedi. Sayın Bakan'a uzun uzun anlattım; kontenjan yok artık. Rezervasyonlar elektronik yapılıyor. 'Evet ama önüme oturttukları çocuk bir şarkıcı. Kulakları da küpeliydi' dedi. Dedim ki, biz nereye gitmeye çalışıyoruz, millet nerede? Ne yapacağım, kulağındaki küpeyi mi çıkaracağız?"
'Çocuklar hak verdi'
Coca-Cola Doğu Avrupa, Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanı Cem Kozlu, bir öğrencinin kendi şirketini kurmayı hiç düşünüp düşünmediğini sorması üzerine de "Onu düşündüm. Şu kararı verdim; kişisel şirketlerinde başarılı olanlarda bende mevcut olandan daha fazla cesaret var" dedi. Çocukları tarafından da 2001 krizine kadar bu konuda zaman zaman eleştirildiğini dile getiren Kozlu, kriz sırasında şirketinin bulunmadığını, ama borcunun da olmadığını, çocuklarının çevrelerinde sıkıntıya giren aileleri gördüklerini kaydetti. 1991 genel seçimlerinde milletvekili olan Cem Kozlu, politika deneyiminin, bazı soruları önceden sormadığı için başarısız olduğunu sözlerine ekledi.