'Şirket ortakları Avea'nın yanındadır'

Avea Genel Müdürü Cahit Paksoy, Türkiye'nin telekomünikasyon sektöründe Turgut Özal döneminde büyük hamle yaptığını belirterek o dönemde yapılan yatırımların sektörü bugünlere taşıdığını söyledi.

İSTANBUL - Avea Genel Müdürü Cahit Paksoy, Türkiye'nin telekomünikasyon sektöründe Turgut Özal döneminde büyük hamle yaptığını belirterek o dönemde yapılan yatırımların sektörü bugünlere taşıdığını söyledi. Paksoy, üç ortaklı Avea'nın yoluna kararlılıkla devam ettiğini belirterek şöyle konuştu: "Bir yıl önce bir maya çalınmıştı. Şimdi o maya tutmuş durumda. Şirket ortakları da bu durumdan oldukça memnun" diye konuştu. Paksoy, "2004'ten itibaren Türkiye'de mobil iletişimin kısmen anlamı değişti. 1999-2004 yılları arasında insanların konuşma süreleri düştü. Süre 1.5 saatten 56 dakikaya inmişti. Bugün ise aylık konuşma ortalama 1 saat 10 dakika kadar."
Vergi önerisi
Paksoy, "Telekomünikasyondaki, iletişimdeki vergiler bu yüzden çok önemli. Türkiye'nin gelişen ekonomisiyle birlikte vergiler aşağı çekilmeli" dedi. Paksoy şöyle devam etti: "Türkiye'de sermayesi ödenmiş en büyük şirketiz. Yapılan harcamalar 8 milyar dolara ulaştı. Paranın geriye dönmesi mümkün değil. O yüzden uzun dönemli plan yapılmalı."
Avea Genel Müdürü Paksoy, Türk Telekom'un özelleştirilmesine ilişkin bir soru üzerine, özelleştirmeye giren şirketlerin kendilerinin direkt muhatabı olmadığını, Türk Telekom'un Avea'da yüzde 40'lık paya sahip olduğunu anımsattı. Paksoy, şunları söyledi: "Ticari anlamda bizden talep edilenler karşılanmıştır. Bu özelleştirmeyle, onun için istenip yapmadığımız veya vermediğimiz bir şey yoktur."
'İki operatör olmaz'
Avea kullanılarak Türk Telekom'un değerinin düşürüldüğü yönünde spekülasyonlar bulunduğunun belirtilmesi üzerine Paksoy, Avea'nın Türk Telekom'un değerini artıran bir faktör olduğunu vurguladı. Paksoy, şu açıklamayı yaptı: "Özelleştirmeyle ilgili bizim negatif bir değerimiz yok. İstenilen bilgileri vermişizdir. Satılan bizmişiz gibi harekette bulunmamız, aynı spekülasyonlara girmemiz beklenemez. Böyle bir şey yapamayız. Şirket ortakları Avea'nın yanındalar, kararlılıkla bu işe devam ediyorlar."
Telecom Italia'nın açıklamalarını "İki operatör aynı masada olmaz" şeklinde anladığını belirten Paksoy, "Peki sizce olur mu?" sorusuna "Olamaz" yanıtını verdi.