Şirketler kredi kartını sevdi

Ticari kredi kartları, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) ve büyük şirketlerin yeni gözdesi oldu. Şirketlerin muhasebe işlemlerini kolaylaştıran ve maliyetleri azaltan ticari kredi kartları...
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Ticari kredi kartları, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) ve büyük şirketlerin yeni gözdesi oldu. Şirketlerin muhasebe işlemlerini kolaylaştıran ve maliyetleri azaltan ticari kredi kartları, en çok seyahat ve konuk ağırlama amacıyla kullanılıyor. Her ay düzenli olarak gönderilen harcama raporlarıyla firma sahipleri çalışanların harcamalarını da tek tek görebiliyor.
Türkiye'de ticari kredi kartları en çok hizmet, inşaat, tekstil ve toptan-perakende sektörleri tarafından kullanılıyor. Bankalar, bu kartlar için bedava uçak bileti veya indirimli otel rezervasyonundan taksit ve çeşitli ödül programlarına kadar birçok promosyon yapıyor. Söz konusu kartlar, şirketlerin en büyük sorunlarından olan nakit ve çek taşıma sorununu da ortadan kaldırıyor. 2008'de Türkiye'de de uygulanmaya başlanacak olan sermaye standardı Basel II'nin tiraci kredi kartı kullanımını artıracağını söyleyen Visa Türkiye Genel Müdürü Berna Ülman, "Basel II ile Türkiye için hedef, birkaç yıl içinde AB ortalamasının yakalanması. Ticari kredi kartlarının toplam kartlar içindeki payının binde 3'ten AB ortalaması olan yüzde 2.4'e ulaşmasını bekliyoruz" dedi.
Harcamada AB'yi geçtik
Bu yıl 31 Mart itibarıyla kişisel kartlar yüzde 30 büyürken ticari kredi kartlarındaki artış yüzde 75'e ulaştı. Toplam kredi kartları içindeki payı binde 3'te kalmasına rağmen kart başına kullanım oranı Avrupa'nın üzerinde gerçekleşti. Avrupa'da ticari kart başına kullanım 7 bin 155 avro olurken Türkiye'de 7 bin 685 avro harcandı. Ticari kartlar kullanım hacmi ve satış noktasında kullanım açısından da bireysel kartları geride bırakıyor. Kullanım hacminde yıllık artış bireysel kredi kartlarında yüzde 27 olurken, ticari kartlarda yüzde 66'ya ulaştı.
Türkiye'de bireysel kartlarla yapılan işlemlerin yüzde 45'i satış noktasında (POS) gerçekleşirken, bu oran ticari kartlarda yüzde 95. Bankalararası Kart Merkezi'ne göre haziran itibarıyla Türkiye'de toplam 31 milyon 91 bin bireysel kredi kartı bulunurken ticari kartların sayısı 197 bin 560 adet.
Bankalar da yeni rekabet alanı olan ticari kredi kartlarının kullanımını yaygınlaştırmak için atağa kalktı. Türkiye'nin önde gelen bazı bankalarının ticari kredi kartları ve avantajları şöyle:
AKBANK: Akbank'ın ticari kredi kartı 'biz.card' kullanıcılarına Akbank şubelerinde öncelik kazandırıyor. biz.card ile Akbank ATM'lerinden para çekme, ekstre alma, bakiye sorma gibi bankacılık işlemleri de yapılabiliyor.
Ayrıntılı raporlamayla, temsil, ağırlama ve toplu alım harcamalar için yapılan ödemeler kontrol altına alınabiliyor.
GARANTİ BANKASI: Banka şirketlerin büyüklüğü ve kullanım alanına göre üç farklı ticari kart veriyor. Özellikle KOBİ'lere yönelik Bonus Business Card'la, yapılan harcamalarda taksit ve bonus kazanılabiliyor. Harcamalar bankanın internet sitesinden anlık takip edilebiliyor. Seyahat harcamaları yüksek firmalara sunulan Garanti ile THY'nin ortak kredi kartı Shop&Miles Business'la yapılan harcamalar bedava uçuş mili kazandırıyor. Corporate Card ise, yerli veya çokuluslu büyük şirket çalışanlarına yüksek limit sunuyor.
FORTİSBANK: Fortisbank'ın İdeal Business Card'ı anlaşmalı işyerlerinde taksit ve puan imkânı veriyor. Toplanan puanlar üye işyerlerinde nakit yerine kullanabiliyor. Ayrıca bu puanlarla istenen havayolundan bedava uçak bileti alınabiliyor. İnternet üzerinden ITP (International Travel Partnership) www.visa.itptravel.net ile rezervasyon yapıldığında bütün dünyada 7 bin otelde yüzde 40'a varan özel indirimlerden yararlanabiliyorlar.
DENİZBANK: DenizBank Business Card, kullanıcısına yurtdışındaki bazı otellerde ayrıcalıklı hizmet imkânı sağlıyor. Bankanın kartın kaybolması ya da çalınması halinde acil kart yenileme hizmeti de var. Seyahat sırasında karşılaşılan bagaj kaybı, seyahat gecikmesi, seyahatte rahatsızlanma gibi sorunlara karşı yardım hizmetleri bulunuyor.
İŞ BANKASI: Visa Şirket (Business) Kredi Kartı, şirket adına yapılan temsil harcamaları için hem yurtiçi hem de yurtdışında kullanılabiliyor. Yurtdışındaki harcamalar o ülkeye ait para birimi cinsinden yapılırken karta YTL olarak yansıyor. Kartın yurtdışında kaybolması halinde bir Visa merkezine bildirerek nakit avans kullanılabiliyor.
YAPI KREDİ: Yapı Kredi Bankası'nın Business Card'ıyla son ödeme tarihine kadar ekstre bakiyesinin asgari ödeme tutarı ödenerek geri kalan tutar kredilendirilebiliyor. Business Card istenen sayıda çalışanın kullanımına sunulabiliyor. Bu kartla Yapı Kredi'nin World sistemine dahil 100 bin üye işyerinin sunduğu, taksit ve puan imkânından yararlanılıyor. Ayrıca www.visa.itptravel.net adresinden Business Card ile rezervasyon yapıldığında dünyada 7 bin otelde yüzde 40'a varan özel indirimler yapılıyor.
'Bankalar arası rekabet artacak'
Sektör temsilcileri, bankaların sermaye yeterliliklerinin ölçülmesini ve değerlendirilmesini sağlayacak standart olan Basel II'nin ticari kredi kartlarında patlama yapmasını bekliyor. 2008'de Türkiye'de uygulanmaya başlanacak Basel II ile şirket ve şahıs işlemlerinin tamamını finans kurumlarının yapabileceğini belirten Fortisbank Genel Müdür Yardımcısı Metin Karabiber, "Basel II ile ticari kartların kullanımında yaygınlık ve hacim artışı bekliyoruz" dedi. Bu yaygınlaşmanın yeni bir rekabeti de beraberinde getireceğini söyleyen Karabiber, "Fortis olarak, uluslararası deneyimimizle bu alanda hızlı bir büyüme içine gireceğimize inanıyoruz" diye konuştu.