Şirketleri kaostan 'bulut' koruyacak

Şirketleri kaostan 'bulut' koruyacak
Şirketleri kaostan 'bulut' koruyacak
Turkcell'in bilişim konferansına katılan ABD'li profesör McAfee, şirketleri olası data kaybına karşı uyardı, "Bulut'u kullanın" dedi

Türkiye ’de şirketlerin henüz yeterince tanıyamadığı ‘bulut teknolojisi’ ile ilgili firmalara önemli bir uyarı geldi. Massachusetts Institute of Technology (MIT) profesörlerinden Andrew McAfee, “Gelecek 30 yılda tüm dünyada yeni bir kurumsal bozulma dalgalanması yaşayacağız. Bu yaratıcı yıkımın yanlış tarafındaysanız bundan zarar görebilirsiniz” diye konuştu.

Turkcell Bilişim Konferansı’nın ilki bilgi teknolojisi dünyasının önde gelen isimlerini ve uzmanlarını buluşturdu. Bulut bilişim vizyonu, toplam telekom çözümlerindeki başarı hikâyelerinin anlatıldığı konferansta konuşan McAfee bulut teknolojisine ancak bu alandaki şirketlerin sıcak baktığını ifade ederek “Ancak büyük ve oturmuş şirketlerde halen bu kullanılmıyor” dedi. McAfee, yöneticilerin, teknolojinin değişimine katkıda bulunması gerektiğini ifade ederek, “Bazı teknolojiler dünyasının değişimini sağlıyor. Her teknolojinin verim yaratmıyor” dedi. Teknoloji ekonomisinin önemli olduğuna dikkat çeken McAfee, “IT devrimi ‘genel amaçlı teknolojidir’ diye düşünülüyor. Oysa ABD ’de her yıl yapılan yatırımları toplasak birinci sırada IT ve diğerleri şeklinde geliyor” diye konuştu. McAfee şirketleri olası kaosa karşı da uyararak gelecek 30 yılda yeni bir kurumsal bozulma yaşanmasının beklendiğine dikkat çekti. ABD’li profesör bulut teknolojisinin veri kaybının yaşanmaması için öneminin burada ortaya çıktığının altını çizdi.

Mobil trafik yoğun
Konferansın açılış bölümünde konuşan Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv ise mobil data trafiği hakkında bilgiler verdi. Ciliv, Türkiye’de 2 senede mobil data trafiğinin, 13 kat arttığını belirterek, “Mobil internet kullanıcılarının sayısı 5.6 milyondan 11.5 milyona çıktı” dedi. Teknoloji dünyasında olmanın en büyük avantajının değişim olduğunu ifade eden Ciliv, “Bu kadar hızlı değişim bir tek bizim sektörde var. Muazzam hızlı bir değişim ve sorunları çözme fırsatı var. Dünyanın ekonomisini yöneten ülkeler kaynak problemleri için baktıkları ilk nokta teknolojidir. Ben de tek çıkış yolunun teknoloji olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Ciliv, Türkiye’nin mobil teknolojilerde dünyada birinci olduğuna dikkat çekerek “Diyarbakır’ın 3G hızı, Paris’ten 3.5 misli fazladır. Artık dünyada fark yaratma zamanıdır. Bunu Turkcell’de yapıyoruz ve diğer sektörde de bu teknolojileri uygulamamız lazım” diye konuştu.(RADİKAL)

bigPara.com