'Şirketlerimizi korumalıyız'

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, ülkesinin önemli ulusal firmalarının, kısa dönemli spekülatif tehlikelere karşı koruması için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini savundu.

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, ülkesinin önemli ulusal firmalarının, kısa dönemli spekülatif tehlikelere karşı koruması için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini savundu. Chirac, dünyanın ünlü süt ürünleri üreticisi Danone firmasının, Amerikalı ünlü meşrubat grubu Pepsico tarafından satın alınacağı yolundaki spekülasyonların, mali piyasaları olumsuz etkilemesi üzerine, hükümet sözcülüğü aracılığıyla bir açıklama yaptı.
"Paris'in, yabancı şirketlerin, Fransız firmaları satın alması fikrine karşı olmadığını" kaydeden Chirac, Danone örneğinin, Fransız firmasının hisselerini satın alan spekülatif yatırımcıların, kısa dönemde yarattığı tehlikeye dikkati çekti. Chirac, şunları kaydetti:
"Önemli ulusal şirketlerimizi koruyacak tedbirleri güçlendirmeliyiz. Uzun dönemi düşünerek gerekli önlemleri gözden geçirmeliyiz. Büyük Fransız firmalarının sermayelerindeki istikrarsızlık, istihdam ve sanayi işgücü için de risk oluşturuyor. Bu yüzden, hükümetin ve özellikle ekonomi bakanlığının bu şirketlerle çalışarak, durumun düzeltilmesini istiyorum."
Danone'nin satılacağına ilişkin haberler geçen hafta ülkeyi ayağa kaldırmıştı. Fransız sağ ve sol siyasetçiler, sendikaları birlik içinde Danone'nin satışına karşı çıkarken, Başbakan Dominique de Villepin de buna sıcak bakmadığını bildirmişti.