Şırnaklı besiciler: "Devlet bize tefecilik yaptı"

Şırnaklı besiciler: "Devlet bize tefecilik yaptı"
Şırnaklı besiciler: "Devlet bize tefecilik yaptı"
İdil İlçe Merkezi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Bayram, devletin kendilerini tuzağa düşürdüğünü ileri sürdü.

İdil İlçe Merkezi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Bayram, 2006 yılında kurdukları ancak 2010 yılında faaliyete geçirdikleri çiflikte, devlet destekli kredi ile aldıkları 300 büyük baş hayvan karşılığında, yaklaşık 1 milyon 500 bin lira ödemeleri gerekirken, 3 milyon lira ödemek zorunda kaldıklarını iddia etti. Devletin kendilerini tuzağa düşürdüğünü ileri süren Bayram, "Faiz oranı yüzde 4 olacaktı. Ama şimdi yüzde 36 faizin altında ezildik, iflas ettik, hacizlik olduk. Devlet bize tefecilik yaptı" dedi.

Şırnak’ın İdil İlçesi’nde yaklaşık 5 yıl önce Tarım İl Müdürlüğü’nden gelen uzmanların verdiği seminer sonrası bir araya gelen 50 çiftçi, S.S. İdil İlçe Merkezi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi adı altında kurdukları çiftlikte hayvancılık yapmaya başladı. Kooperatif başkanlığına getirilen Hüseyin Bayram, uzmanların kooperatif kurmaları halinde devlet desteği alacaklarını söylediğini aktardı. Bunun üzerine çalışmalara başladıklarını belirten

NEYE UĞRADIĞIMIZI ŞAŞIRDIK

Bayram şunları anlattı: "50 arkadaşımızla birlikte el ele vererek 2006 yılında kooperatifi kurduk. Kooperatif bünyesinde 300 büyük baş hayvan kapasiteli bir çiftlik kurduk. Bunları yaparken, devlet bize toplam olarak 1 milyon 400 bin lira destek kredisi verdi. Ancak kurduğumuz çiftlik bize 3 milyon liraya mal oldu. Hayvanların alımını devlet ihale ile yaptığı için işlemler zaman aldı. Ve 2010 yılında ancak hayvanlar çiftliğe gelebildi. Devlet yetkilileri ile yaptığımız sözleşme 2 yıl önceydi. Dolayısıyla aldığımız kredi de 2 yıl sonra ödemeliydi. Hayvanları çiftliğe aldığımız gün, devlet bizden krediyi almaya başladı. Hayvanları daha yeni almıştık ve tek kuruş gelirimiz yoktu. Neye uğradığımızı şaşırdık."

FAİZ ORANI YÜZDE 36

Bu durumu Şırnak ve Ankara ’daki bürokrat ve yetkililerle defalarca görüştüğünü, ancak her seferinde kimsenin kendileriyle ilgilenmediğini ileri süren Bayram şöyle devam etti: "Ben ve 50 çiftçi arkadaşım devletin duyarsızlığından dolayı icralık duruma düştük. Şırnak Valisi ile görüşmek istedik, fakat vali bey bizi vali yardımcılarına yönlendirdi. Vali yardımcıları da bize, ’Ne haliniz varsa görün’ dedi. Hangi yetkili ile görüşsek bizi başından saldı. Devlet bize kredi verdi fakat, daha çiftlik bitmeden kredi taksitlerini geri istemeye başladı. Sebebini sorunca da, bize ’sözleşme tarihi itibariyle kredi verilmiş gözüküyor’ dediler. Ben başkan olarak bütün mal varlığımı bu çiftliğe harcadım, arazilerimi sattım, arabamı sattım, her şeyimi sattım, fakat devletin faizlerinden kurtulamadım. Faiz oranı yüzde 4 iken, şu anda yüzde 36 gibi rakamlarla faiz isteniyor. Halen icralık durumdayız. Ben ve 50 çiftçi arkadaşım çok zor durumda bırakıldık. Bu mu devletin desteklediği Hayvansal kalkınma projesi? Biz tuzağa düşürüldük, faiz ve borç altında kaldık. Devlet tefecilik yapıyor. Ana parayı ödeyemezken faizleri çok yüksek rakamlara çıkardılar."

Devlet ihalesiyle alınan 300 büyük baş hayvanın bazılarının öldüğünü, sağ kalanları da satarak devletin borcunu ödemeye çalıştıklarını kaydeden Bayram ve 50 arkadaşının kurduğu çiftlikte şu an tek bir hayvan bulunmuyor. (DHA)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/111477311147734

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  şırnaklı besiciler devlet bize tefecilik yaptı - fgemak

  devletin verdiği kredinin boyutları azımsanmayacak tutarlarda bir rakam bu kredinin tahsisinden kullanılması ve geri dönüşüne kadar kreditör bankaların ve ilgili hayvancılık uzmanlarının krediyi kullananları yakın takibe almaları sıkıntıları anında görüp, iyiniyetli çalışkan besici ile suiniyetli besici ayrımını iyi yapıp destek olunması gereken noktalar varsa yapılması gerektiğini düşünüyoruz, yoksa ortaya çıkan tabloda kredi kullananın iyiniyetli mi suiniyetli mi anlamak mümükün değil,bu işler sadece mecliste 4 maddelik kanun çıkartmakla olmuyor.

  Doğru İş Yapmamak... - memuzinidil

  Çiftlik araştırma yapılmadan, getirilen hayvanların o coğrafyada yaşamayacağı hesaplanmadan kuruldu. Yazın kuru sıcağında Hollanda cinsi hayvanlar sıcaktan kavrulmuş İdil kırlarında dolaştırıldı.Çiftlik kazanç elde etseydi kooperatif üyelerinin pay alacağını hiç sanmıyorum. Hayvanlar yaşamayınca da kooperatif üyeleri de ortak oldu. Daha çok kooperatif değil de tek kişinin para hırsıyla ilgili bir konu. Devlet elbette destek vermeli halk ekonomik olarak gelişmeli, ama bu destek araştırma olmadan projenin ayakları yere basmadan olunca böyle oluyor işte.Bir kişinin para hırsıyla elli kişinin çoluk çocuğu mağdur oldu...

  akepenin ekonomi analayışı ortada - yakamoz42

  Akepe ,ne devlet yönetmekten ne de ekonomiden anlamıyor.Sadaka kültürü ile işsizlik önlenirmi hiç?Hayvancılık böyle,asgari ücret nasıl?

  başbakanın desteği - botanmehmet

  insanları bu şekilde mağdur edip ve meydanlarda ve meclis kürsülerinde yok efendim en fazla bizim hükümet çiftçileri destekliyor palavraları atıyorlar. ve bunu vatandaşa çok güzel yutturuyorlar.