Şişecam Türkiye'de 70 yılda ulaştığı rakamı Rusya'da beş yılda yakaladı

Türkiye'de 1935 yılından bu yana üretim yapan Şişecam topluluğu, iç pazarda 71 yılda yakaladığı üretim rakamına Rusya'da sadece beş yılda ulaştı.
Haber: NAZMİ BELGE / Arşivi

UFA - Türkiye'de 1935 yılından bu yana üretim yapan Şişecam topluluğu, iç pazarda 71 yılda yakaladığı üretim rakamına Rusya'da sadece beş yılda ulaştı. Topluluğun, Rusya Federasyonu'ndaki üçüncü üretim tesisi Ruscam Ufa, Başkırdistan Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Ufa'da hizmete girdi. Söz konusu fabrikayla, Şişecam'ın bu ülkedeki üretim kapasitesi, yılda 740 bin tona diğer bir ifadeyle yıllık 2.7 milyar adet şişe üretimine ulaştı.
Ruscam Ufa Fabrikası'nın geçen cuma gerçekleştirilen açılış törenine, Başkırdistan Cumhurbaşkanı Murtaza Rahimov, Başbakan Rafael Baidavletov, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kırman, Şişecam Genel Müdürü Doğan Arıkan, Cam Ambalaj Grup Başkanı Teoman Yenigün, Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan katıldı.
Şişecam Genel Müdürü Arıkan, törende yaptığı konuşmada, 2000'li yıllarda vizyonlarını yeniden belirlediklerini, kendi alanlarında 'bölgesel lider' olma hedeflerine yöneldiklerini söyledi. Cam Ambalaj Grup Başkanı Teoman Yenigün, Rusya Federasyonu'nu bir 'genişleme alanı' olarak seçtiklerini belirtirken, bu ülkede beş yılda ulaştıkları 740 bin tonluk yıllık üretim kapasitesinin bunun bir göstergesi olduğunu ifade etti. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kırman da, Ufa'daki yatırımla birlikte cam üretimlerinin 2 milyon tonun üzerine çıktığını, 2005 yılı cirolarının 1.7 milyar dolar olarak gerçekleştiğinin altını çizdi.
'Ortak işe hazırız'
Başkırdistan Cumhurbaşkanı Murtaza Rahimov ise faaliyete geçen fabrikanın, iki ülke arasındaki işbirliğinin parlak bir örneği olduğunu, yarattığı 450 kişilik istihdam açısından da büyük önem taşıdığını vurguladı. Rahimov, Başkırdistan'da 40 Türk firmasının bulunduğuna, iki ülke arasındaki ticaret hacminin ise 125 milyon dolar düzeyinde olduğuna işaret etti. "Türk tarafıyla ortak iş yapmaya hazırız" diyen Rahimov, havacılık, hafif sanayi ve tarımda ilişkileri geliştirmek istediklerini vurguladı.
Türkiye'nin Rusya Federasyonu ile ilişkilerine dikkat çeken Devlet Bakanı Tüzmen de iki ülke arasındaki ticaret hacminin 18 milyar dolara ulaştığını, Türk müteahhitlerinin bu bölgedeki müteahhitlik işlerinin 20 milyar dolara çıktığını, doğrudan yatırımın ise 3.5 milyar doları bulduğunu kaydetti. Tüzmen, Başkırdistan'daki müteahhitlik işlerinin 1 milyar dolar, doğrudan yatırımların da 200 milyon dolar civarında olduğunu söyledi.
Rusya'ya hücum
Anadolu Cam A.Ş.'nin Rusya'daki yatırımları dört bölgede toplandı. 2001'de Gorohovests'te kurulan Ruscam Cam Ambalaj Fabrikası'nı, 2004'te satın alınan Sazanova'daki Pokrovsky cam ambalaj şirketi izledi. Aynı yıl Başkırdistan hükümetiyle Rusya Ufa Cam Ambalaj Fabrikası'nın kurulması amacıyla yatırım protokolü imzalandı. İlk fırın 2005'te, ikinci fırın 2006'da faaliyete geçti. 78 milyon dolar yatırımla üretim kapasitesi yılda 240 bin tona çıktı. Bu gelişme grubun Türkiye'de71 yılda sağladığı 625 milyon tonluk üretim kapasitesinin aşılmasını ve topluluğun Rusya'daki üretim kapasitesinin 740 bin tona ulaşmasını sağladı.
BMC'ye davet
Başkırdistan Başbakanı Rafael Baidavletov, ülkesinde kamyon üretimi yapması amacıyla Çukurova Holding bünyesindeki BMC ile temasa geçtiklerini söyledi. Açılış töreninden sonra Devlet Bakanı Tüzmen ile gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baidavletov, THY'nin Ufa-İstanbul tarifeli uçuşlarının tekrar baştılması gerektiğini söyledi. Türkiye ile çimento ve havacılık sektörüne yönelik çalışmaların olabileceğini ifade eden Baidavletov, Rusya Federasyonu'nda kamyon üretimi olmadığına dikkat çekti. Baidavletov, "Rusya'da otomobil üretimi yapılıyor. Ancak, kamyon üretimi yok. Bir süre önce bu konuyla ilgili olarak Türkiye'den BMC ile temasa geçtik" dedi.
Görüşmeyle ilgili henüz bir gelişme sağlanamadığını ifade eden Baidavletov, proje gerçekleşirse ülkesinde öncelikle üretim değil montaj yapılabileceğini dile getirdi.