Şişecam'dan yeni yatırım

Düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve kimyasallar alanlarında faaliyet gösteren Türkiye'nin en büyük sanayi gruplarından Şişecam 2012 yılına yeni yatırımla girdi.
Haber: NURİYE DOĞU / Arşivi

2012 yılının zor geçeceği beklentilerine rağmen kimyasallar ürün grubunda kapasiteyi arttırmak üzere Mersin ’de 60 milyon dolarlık yatırım yapan grup, Kromik Asit, Oksijen, Beyaz Sodyum Sülfat Tesisleri’nin açılışını yaparken, Sülfürik Asit Tesisi’nin de temelini attı. Burada üretimi gerçekleştirilen ürünler cam, deterjan, kimya, deri ve ilaç sanayii gibi sektörlerde kullanılıyor. Cam sektörünün 880 milyon dolarlık ihracat yaptığına dikkat çeken Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, artık milli mücadeleyi ekonomi ile verdiklerini söyledi. Çağlayan, Şişecam’ın tesisleri ile yıllık 60 milyon dolarlık ithalatın önüne geçileceğini belirtti. 

Lüks ithalatı açıklayacağım 
Bu yatırımların cari açığa panzehir olacağına dikkat çeken Çağlayan, Cari açık konusunda şunları söyledi: “cari açığın artışına sebep olarak ihracatçıyı göstermek, 52 bin ihracatçıya yapılan en büyük hakarettir. Şubat ayında açıklanacak verilerle de ithalatın ne kadarının lüks tüketime gittiğini hep birlikte göreceğiz.”
Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince de, “Enseyi karartmak yok, kriz filan dinlemeyiz!” dedi.

İthalat azalacak
Yeni temeli atılan 70 bin ton/yıl kapasiteli Sülfürik Asit Tesisi, bugüne kadar ithalat yoluyla karşılanan sülfürik asitin, Soda Sanayii A.Ş. bünyesinde üretilmesini sağlayacak. Şişecam Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, 12 milyon dolara mal olması planlanan Sülfürik Asit Tesisi tamamlandığında, yaklaşık 10 milyon dolar tutarında sülfürik asit ithalatını ve 3 milyon dolarlık doğalgaz ithalatını ikame edeceğine dikkat çekti. Kırman, toplam 6 bin kişiye istihdam sağladıklarını belirtti.

bigPara.com