Şişecam'ın Rusya atağı

Şişecam Rusya Federasyonu'ndaki üçüncü fabrikasını Başkırdistan Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Ufa'da kuruyor. Başkırdistan hükümeti ile Ruscam Ufa Cam Ambalaj Fabrikası'nın kurulması amacıyla geçen yıl protokol imzalayan...
Haber: NAZMİ BELGE / Arşivi

UFA - Şişecam Rusya Federasyonu'ndaki üçüncü fabrikasını Başkırdistan Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Ufa'da kuruyor. Başkırdistan hükümeti ile Ruscam Ufa Cam Ambalaj Fabrikası'nın kurulması amacıyla geçen yıl protokol imzalayan Şişecam Topluluğu'nun 65 milyon dolar yatırımla kuracağı yeni fabrikanın ilk fırını ekimde, ikinci fırını da Nisan 2006'da işletmeye alınacak. Fabrika 4 milyon nüfusa sahip Başkırdistan'da 500 kişiye istihdam sağlarken, Rusya Federasyonu genelinde yaratılan dolaylı iş imkânı 15 bin kişiye ulaşmış olacak.
Şişecam'ın bağlı kuruluşu Anadolu Cam Sanayi'nin Rusya'daki üçüncü yatırımının temeli geçen cumartesi Başkırdistan Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Ufa'da atıldı.
Başkırdistan Özerk Cumhuriyeti Başkanı Murtaza Rahimov, Başbakanı Rafael İbrahimovic Baydavletov, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent, Şişecam Genel Müdürü Doğan Arıkan ve Şişecam Cam Ambalaj Grup Başkanı Teoman Yenigün'ün katıldığı törende konuşan Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, şirketin global vizyon belirlediğini ve ortak tarihe ve kültüre sahip olunan coğrafyada bölgesel lider olma hedefine yöneldiğini aktardı.
15 bin kişiye iş imkânı
Rusya'da gerçekleştirilen ve planladıkları yatırımların ciddi boyutlara ulaştığını belirten Özince şöyle konuştu: "115 milyon dolar tamamlanan, 93 milyon dolar süren, 165 milyon dolar gelecek 5 yılda tamamlanması öngörülen yatırımlar dikkate alındığında, toplam 373 milyon dolar sabit sermaye yatırımıyla 1.1 milyon ton cam ambalaj, 260 milyon adet/yıl cam ev eşyası, 1.5 milyon ton/yıl endüstriyel kum üretimin gerçekleştireceğiz. Yılda 342 milyon dolar ciroya ulaşılarak 3 bin 200 kişiye doğrudan, yaklaşık 15 bin kişiye dolaylı iş imkânı yaratılacak."
'Büyümeyen şansını yitirir'
Cam sektöründe hızla artan rekabet koşulları nedeniyle pazardaki konsolidasyon tüm hızıyla sürdüğünü kaydeden Özince, "Teknolojik bölünmezlik nedeniyle üretim tesislerinin pazara yakın konumlanması gerekiyor, sektörde pazar satın alma çabaları yoğunlaşıyor. Bu işlemi yaparak büyümeyen kuruluşlar, yaşama şansını yitiriyor" dedi. Şişecam'ın İran'dan Çin'e kadar olan coğrafyada yatırım arayışlarının sürdüğünü belirten Özince, Rusya Federasyonu'na bağlı ülkelerde vergilerin daha düşük, altyapı olanaklarının daha uygun olduğuna dikkat çekti. Türkiye'deki en büyük sıkıntının kayıt dışı üretim ve çalışma olduğuna dikkat çeken Özince, bir süre önce Güneydoğu sınırından 'Paşabahçe' markasıyla taklit ürün girdiğini tespit ettiklerini kaydetti. Rusya'daki üretim maliyetlerinin Türkiye'nin yüzde 60-70'i civarında olduğunu ifade eden Özince, buna rağmen Türkiye pazarının dinamiğinin daha yüksek olduğunun altını çizdi. "Kendi ülkemizde rakibimiz yok" diyen Özince, "Ancak, biri olacak sanırım. Bir süre önce bu alanda önemli bir yabancı şirketin ciddi oranda teşvik aldığını duyduk" dedi. Özince, Rusya Federasyonu yöneticilerinden beklentilerini şöyle özetledi: "Yegâne beklentimiz, bize imtiyaz sağlanmaması, ancak, pazarda rekabet edebilmemizdeki şans eşitliğini bozacak uygulamalara da asla imkân verilmemesi." Ambalaj Grup Başkanı ve Anadolu Cam A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Teoman Yenigün ise yeni fabrikanın üretime başlamasıyla Rusya'daki üretim kapasitelerinin yüzde 50 artacağını söyledi. Anadolu Cam'ın Rusya'da Vladimir Bölgesi'nde Ruscam Gorohovets Cam Ambalaj Fabrikası, Vologda Bölgesi'nde Ruscam Pokrovsky Cam Ambalaj Fabrikası, Başkortoston'ın başkentinde Ruscam Ufa Cam Ambalaj Fabrikası ve Nizhny Novgorod Bölgesi Ruscam Balahna Endüstriyel Kum Tesisi bulunuyor.
'Türklerle çalışmak kolay'
Soruları yanıtlayan Başkırdistan Özerk Cumhuriyeti Başkanı Murtaza Rahimov da, ülkesinde faaliyet gösteren 300 şirket olduğunu ve bunların 70'ini Türk firmalarının oluşturduğunu söyledi. Rahimov, "Türklerle çalışmak çok kolay. İçki içmiyorlar, kavga etmiyorlar. Bu da çok önemli. Kaldı ki Türkiye ile dini ve kültürel bağlarımız da var" dedi.