Siska yüzde 15 kârla ev satıyor

İnşaat ve taahhüt sektöründe 27 yıldan bu yana başarılı işler yapan Siska İnşaat, son projesi Siska Atılgan Evleri'yle farklı bir çalışmaya imza atıyor.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - İnşaat ve taahhüt sektöründe 27 yıldan bu yana başarılı işler yapan Siska İnşaat, son projesi Siska Atılgan Evleri'yle farklı bir çalışmaya imza atıyor.
Birçok konutun yüksek kârlarla satıldığı sektörde yüzde 15 kârla insanları ev sahibi yaptıklarını söyleyen Siska İnşaat Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Füsun Akdoğan, "Biz yönetim kurulu başkanımız Sinan Kasımoğlu'nun belirlediği hedef doğrultunda satılabilecek en ucuz fiyatla en kaliteli konutları yapıyoruz. Metrekaresini ortalama 1.150 dolara sattığımız konutlardan ortalama yüzde 15 kâr ediyoruz. Çünkü konutların metrekare maliyeti 1000 dolar civarında. Bunun 500 doları inşaat, 500 doları da arsa maliyeti" dedi.
2007'de teslim edecek
İstanbul Taşdelen'de 18 bin metrekare alan üzerinde kurulan ve 180 daireden oluşan Siska Atılgan Evleri'nin kaba inşaatının tamamlanmak üzere olduğunu belirten Akdoğan şunları anlattı: "Evlerin yapımına şubat ayında başladık. Kaba inşaat bitmek üzere. Konutları 2007 yılı ağustos ayında sahiplerine teslim edeceğiz. 18 dönümlük arazinin yüzde 80'i yeşil alan olarak ayrıldı. Proje konutlarıyla olduğu kadar sosyal ve spor tesisleriyle de iddialı. Proje kapsamında atık su arıtma tesisimiz de bulunuyor. Tesiste atık su arıtılarak yeşil alanın sulanmasında kullanılacak. Bu sayede ev kirası öder gibi aidat ödeme dönemini kapatmış oluyoruz. Böyle bir sitede ortalama 650 YTL olan aidat gideri bizde 150 YTL civarında olacak."
Siska Atılgan Evleri'nde büyüklüğü 125 metrekareyle 200 metrekare arasında değişen altı tip daire bulunduğunu ifade eden Füsun Akdoğan, fiyatların 230 bin YTL ile 370 bin YTL arasında değiştiği, dairelerin yüzde 20'sinin inşaat söktöründe son dönemde yaşanan krize rağmen satıldığını söyledi.
Hızlı teslimat garantisi
Sektörün durgun olduğu bir dönemde dahi iş yapmalarını, yaptıkları işin arkasında durmalarına ve kalitelerine bağlayan Füsun Akdoğan şöyle devam etti: "Siska, sektörde 27 yıldan bu yana faaliyet gösteriyor. Bizim çok güçlü bir üretim merkezimiz var. Kalitemiz ve satış sonrası hizmetlerimizle müşterilerimizin yanındayız. Ayrıca bu bölgede bulunan 11 projeden daha hızlı bir şekilde konutları sahiplerine teslim edeceğiz. Bu da bizi farklı kılıyor."
İnşaat söktöründe şu anda yaşanan krizin önümüzdeki birkaç ay içerisinde sona ereceğini ifade eden Füsun Akdoğan, "Şu anda çok yüksek olan konut kredi faizleri bir süre sonra tekrar düşecek. Türkiye'de ciddi bir kriz olmadığını düşünüyorum. Eğer bir kriz olsaydı uluslararası kuruluşlar Türkiye'ye yatırım yapmak için bu kadar can atmazdı. Finans sektöründe kredi faiz oranları bir süre sonra tekrar düşecek. Çünkü bankacıların satacağı en uygun kredi konut kredisidir" diyerek sözlerini tamamladı.