'Şişli Etfal'i al, bize modern bir hastane yap'

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi'nin açılışında konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan 'genel sağlık sigortası' uygulamasına 2005 ortasında geçileceği müjdesini vererek, "Her doğan sigortalı doğacak ve vatandaş istediği hastaneye gidebilecek" dedi.

İSTANBUL - Acıbadem Kozyatağı Hastanesi'nin açılışında konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan 'genel sağlık sigortası' uygulamasına 2005 ortasında geçileceği müjdesini vererek, "Her doğan sigortalı doğacak ve vatandaş istediği hastaneye gidebilecek" dedi. Konuşmasında hastane sahibi Mehmet Ali Aydınlar'a da seslenen Erdoğan, "Şişli Etfal'i verelim, bir de yer gösterelim. Orada modern bir hastane yap. Etfal'i de ister hastane yap, ister alışveriş merkezi" dedi.
Başbakan Erdoğan dün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı makamında ziyaret etti. 3,5 saatlik görüşmenin ardından belediye binasında 'Ulusa Sesleniş' programının çekimine katılan Erdoğan, daha sonra Acıbadem Hastanesi'nin Kozyatağı'ndaki kanser ve nöroloji alanında hizmet verecek şubesinin açılışına katıldı. Burada genel sağlık sigortasıyla ilgili bilgi veren Başbakan Erdoğan 'genel sağlık sigortası'nın 2005 yılı ortalarında uygulamaya sokulacağını belirterek, her bebeğin sigortalı doğacağını ve vatandaşın istediği hastaneye gidebileceğini söyledi.
Yolsuzluklarla ilgili halkın ihbarda bulunmasını isteyen Erdoğan,
"Hastanelerde 'fırıldak' döndürülmesine müsaade edilmesini istemiyoruz. Çünkü burada tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Neşter operasyonlarını biliyorsunuz. Şimdi bir yasa hazırlatıyorum. Eğer yasadan sonra bu tür yolsuzluklara karışan olursa meslek hayatı biter. Dürüstlük bu ülkede prim yapmadıkça değeri olmaz" dedi.
Yedi ay sonraya yatak günü
Bazı doktorların hastanede yatak için gün vermediğini belirten Erdoğan, "Bütün doktor arkadaşlarımı katmıyorum. Ama ben de yaşadım. Benim de başıma geldi. 'Muayenehaneye gel, hemen yatak günü al' Doğru mu anlatıyorum" deyince kendisini dinleyenlerden alkış aldı. Erdoğan bunun üzerine, Eğer garipsen, mazlumsan 6-7 ay sonraya ancak gün alabilirsin. Ben 'Damdan düştüm dertliyim' diyorum, işte sıkıntı bu" diye konuştu.
Sağlık sektöründeki yatırımcılara şehir merkezindeki büyük hastaneleri verme teklifini yineleyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Şehir merkezlerindeki hastaneleri kat karşılığı veriyoruz. Bu sektörde olanlara gelin verelim. 'Mehmet Ali Aydınlar bey gel, Şişli Etfal'i sana verelim. Yer de gösterelim, orada devlete modern bir hastane yap. Şişli Etfal'i ister hastane yap, ister alışveriş merkezi. Nasıl arzu edersen'. Derdimiz, modern hastanelere kavuşmak."