'Sistem topal hale geldi'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Anayasa Mahkemesi'nin kararının gerekçeleri dikkate alınarak gerekli düzenlemelerin 'tek sistem, tek çatı' temelinde en kısa zamanda yapılması gerektiğini söyledi.

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Anayasa Mahkemesi'nin kararının gerekçeleri dikkate alınarak gerekli düzenlemelerin 'tek sistem, tek çatı' temelinde en kısa zamanda yapılması gerektiğini söyledi. 5510 sayılı kanunun bazı maddelerinin Anayasa Mahkemesi'nce 15 Aralık'ta memurlar yönünden iptal edildiğini hatırlatan TOBB, "Ülkemizin gelecek 70 yılını gözeten bir sosyal güvenlik reformunun, toplumun çeşitli kesimlerinde bazı sıkıntılara yol açması doğaldır" denildi. Aynı açıklamada, Mahkeme gerekçeleri dikkate alınarak gerekli düzenlemelerin 'tek sistem, tek çatı' temelinde en kısa zamanda yapılması ve reformdan asla vazgeçilmemesi gerektiğine işaret edildi.
Yasa ertelenmeli
Mahkeme kararının, memur, işçi ve tüm çalışanlar arasında eşitliği bozduğu dikkate alınıp, 5510 sayılı kanunun yürürlüğe girişinin, yeni bir yasa ile tüm kesimler açısından makul süre ertelenmesi gerektiği üzerinde durularak, "Bu hali ile sistem topal hale gelmiştir, aksaklığın giderilmesi gerekiyor. Bu ertelenme, sistemin herkese eşit hale getirilmesi için kullanılmalı" denildi.