Sistem YTL sınavını geçti

Bankacılık sistemi, Yeni Türk Lirası'na (YTL) dönüşüm sürecini tamamladı. Bankacılık sisteminde, YTL'ye geçişte vatandaşları doğrudan ilgilendiren ana konular olan ATM ve POS cihazları ile kredi kartı bazında YTL'ye dönüşüm...

ANKARA - Bankacılık sistemi, Yeni Türk Lirası'na (YTL) dönüşüm sürecini tamamladı. Bankacılık sisteminde, YTL'ye geçişte vatandaşları doğrudan ilgilendiren ana konular olan ATM ve POS cihazları ile kredi kartı bazında YTL'ye dönüşüm, yılbaşında gece yarısını müteakiben büyük ölçüde gerçekleştirilmiş, dün sabah itibarıyla da sona ermişti.
Dün ve önceki gün sürdürülen çalışmalar sonucunda da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) hem bankalarla, hem de kendi şubeleriyle olan Elektronik Fon Transferi (EFT) sistemlerinde YTL'ye geçiş işlemi başarılı şekilde tamamlandı.
EFT sisteminde YTL'ye geçişin tamamlanması, bireysel ve ticari kullanıcıların yılın ilk işlem gününde YTL üzerinden sorunsuz olarak havale, elektronik fon transferi yapmalarını sağlayacak. Örneğin, Adana'daki bir tüccar İstanbul'daki toptancıya alacağı malın bedelini sorunsuz olarak havale edecek ve malı aynı gün yola çıkarılacak. Toptancı ve tüccarın farklı bankalarla çalışması durumunda ise Elektronik Fon Transferi gerçekleştirilecek. Büyük çaplı alım ve satımlarda havale ya da EFT'nin kullanılıyor olması, sistemde geçişin sorunsuz gerçekleşmesinin önemini de ortaya koyuyor.
Geçiş merkezi kapandı
Merkez Bankası yetkililerinden edinilen bilgiye göre, TCMB ile bankalar arasında dünden bu yana yürütülen çalışmalar sonucunda, tüm EFT sistemleri YTL bazında çalışmaya başladı. Ayrıca, TCMB'nin kendi şubeleri ile olan EFT bağlantıları da YTL bazına dönüştürüldü. Yetkililer, yarından itibaren bankacılık sistemindeki EFT operasyonlarının tamamının YTL bazında işleyeceğini belirttiler. Yetkililer, hem TCMB'de, hem de bankalarda, krediler ve diğer tüm sistemlerin de YTL bazlı dönüşümünün tamamlandığını belirtti.
Merkez Bankası, Ankara'daki İdare Merkezi'nde kurduğu 'YTL Geçiş İzleme Merkezi' ile bankacılık sisteminin YTL'ye geçiş sürecini yılbaşı gecesinden itibaren izlemeye başlamıştı. Merkezde kurulan bilgisayar sistemiyle, Türkiye Bankalar Birliği ve bankacılık sistemi ile bağlantı kurularak, sektörün YTL'ye geçiş süreci online olarak izlenmişti. Söz konusu merkez, görevini tamamladığı için dün akşam itibarıyla kapatıldı.