'Siyasi öneri taşırsa sıcak bakmayız'

'Siyasi öneri taşırsa sıcak bakmayız'
'Siyasi öneri taşırsa sıcak bakmayız'

Ekonomi yönetimiyle teşvik paketini açıklayan Erdoğan, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının başlattığı ?Kriz Varsa Çare Var? kampanyasını desteklediğini belirtti. FOTOĞRAF: SERDAR ÖZSOY

IMF anlaşması olmadan 14 ay geçtiğini belirten Erdoğan, 'Piyasa bu sürede IMF ile mi ayakta durdu. Kendi gücüyle ayakta durdu' dedi. Başbakan Erdoğan, IMF ile siyaset konuşulmayacağını söyledi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, IMF ile Türkiye arasında yılan hikayesine dönen anlaşmada bir türlü mutabakat sağlanamamasında IMF’nin siyasi öneriler getirmesi olduğunu ima etti. Erdoğan, IMF ile Türkiye arasında ikili görüşmelerin sürdüğünü dile getirerek, “Siyasi noktada öneri taşınırsa ona hiç sıcak bakmayız. Dünya Bankası’ndan öneri gelirse düşünürüz de IMF ile finans ve ekonomi konuşmalıyız. İşin siyasi neticesi oluşursa o kararı biz veririz” dedi. 

‘Kesip atılmış değil’
Erdoğan, basın toplantısının ardından soruları yanıtlarken, IMF ile sıkıntı olmadığını, karşılıklı önerilerin sunulduğunu belirterek, şunları söyledi: “Geçen Mayıs ayından beri 14 ay geçti, süreç devam ediyor. Ülkenin menfaatlerini zedeleyecek anlaşmaya ‘evet’ demeyiz. Mutabık kalıp da ertesi gün çok farklı önerilerle gelinmesine ‘evet’ diyemeyiz. Bize ‘şu kadarını paylaşıyoruz, şu kadarını paylaşmıyoruz’ demeleri gerek. Ancak siyasi noktada öneri taşınırsa ona hiç sıcak bakmayız. Dünya Bankası’ndan öneri gelirse düşünürüz de IMF ile finans ve ekonomi konuşmalıyız. İşin siyasi neticesi oluşursa o kararı biz veririz. Kendilerine çok açık ve net söyledim. Ay sonuna kadar tekrar görüş alışverişi olacak. Ne neticeye varacağımızı göreceğiz. Kesip atılmış birşey yok. Görüşmeler devam ediyor.”
Erdoğan, IMF anlaşması olmamasının piyasa aktörlerini olumsuz etkilediğine yönelik bir soruya ise, Türkiye’nin piyasa oyuncuları kendi ayakları üzerinde durmalı. O güce sahip olmalı. IMF varsa varlar, yoksa yoklar olmamalı. 14 aydır IMF ile mi ayakta durdular. Kendi güçleriyle ayakta durdular” dedi.

Karta düzenleme yolda
Kredi kartı borcuna yönelik bir düzenleme olup olmadığı sorusuna Başbakan Erdoğan, kredi kartı ile ilgili bir yasal düzenleme yapılacağını söyledi. Erdoğan, “Yeni yasal düzenleme ile kredi kartının verilmesini, süresinin, kimlerin alabileceğinin değerlendirmesini yapacağız. Bakanlar Kurulu kararı ile yapılabilecek birşey varsa onu da yapacağız” diye konuştu.
Kriz sürecinde bankaların ayaklarını sağlam yere bastığını söyleyen Başbakan Tayyip Erdoğan konuşmasında bir taraftan da bankalara yönelik sert uyarıda bulundu: “Bankalar bir gerçeği görmeli. Bütün bankalara sesleniyorum, milletim adına, yatırımcılar adına sesleniyorum: Bankalar kaba tabirle para alıp para satar. Sattıkları parayı vatandaştan, girişimciden alıyorlar. Kalkıp da parasını sattıkları müşterisini kaybedince, bloklaşma oluşuyor. Girişimciler, bu sıkıntı bitince kendisine kapısını kapatan bankalar gitmeyecek. Etik ve ticari ahlak açısından bankaların yaptığı doğru değil. Dara düşene bir de sen vur. Olmaz böyle şey. Zaten 10 alıp 1 veriyorlar” dedi.

‘Para yok diye bir şey yok’
Basın mensuplarının TOBB önderliğindeki sivil toplum örgütlerinin başlattığı “Kriz Varsa Çare Var” kampanyasının anımsatması üzerine,Erdoğan “Doğru, kriz varsa çare vardır. Açıklamalarım bunun cevabı. Bu kampanyayı başından beri destekliyorum fakat ‘para yok ki’ denince kusura bakmayan kesinlikle para var. Para yok diye birşey yok. 2008 memur maaşını yüzde 19.7 oranında artırdık. Enflasyon, son 39 yılın en küçüğünde. En düşük memur maaşı 660 TL idi, şimdi bin 200 TL’ye geldi. Bütün sektörlerin kampanyaya katılacağına inanıyorum” dedi.
Erdoğan, 5084 sayılı eski teşvik düzenlemesinin de devam edeceğini aktararak, isteyen yatırımcının yeni teşvik paketine geçiş yapabileceğini aktardı. Erdoğan, yeni teşviklerin süresinin dolacağı 2010’da da TÜİK’in bütün iller için hazırlayacağı sosyo ekonomik gelişmişlik endeksine göre illeri yeniden değerlendireceklerini söyledi.
Erdoğan, bölgesel teşviklerden yararlanacak illeri de gelişmişlik endeksine göre belirlediklerini aktararak, “81 ilin tümü teşviklerden yararlanacak. Bütün bölgeler aynı anda kalkınacak” dedi.

ÖTV’de indirime devam sinyali
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, otomotiv, beyaz eşya ve mobilya sektöründe üç aydır uygulanan KDV ve ÖTV indirimlerinin devam edip etmeyeceği konusundaki soruya, “Bazı sektörlerde ciddi sıçrama oldu, stoklar eridi. Her sektörü tek tek inceliyoruz. Devam kararı alınacak ve alınmayacak olanlar var. Canlı gidişi devrede tutmak istiyoruz. Otomotivde ithalin arttığı söyleniyor. Aksine, yerli üretim üç vardiyaya çıktı. 104 bin 500 araç satıldı” yanıtını verdi. Otomotivde ÖTV indirimi 16 Haziran 2009’da sona eriyor. 

‘Maliyetinden endişemiz yok’ 
Erdoğan, teşvik paketinin maliyetinin sorusuna, bunun yapılacak müracatlara bağlı olduğunu söyledi. Erdoğan, “Ne kadar müracat olursa olsun çözeriz. Ucu açık. Maliyeti karşılanacak. Maliyeti karşılama noktasında endişemiz yok. Tedbirler piyasalara hareketlilik getirecek. Likidite akışını hareketlendirecek. Piyasalardaki havayı bozacak. Devlet yatırımcının yanında. Son iki yıldaki İstihdam paketinin maliyeti de 1 milyar TL’yi bulacak” dedi.
Erdoğan, teşvikler kapsamında yapılacak yer tahsisinde, her gelene arazi vermeyeceklerini belirterek, “Yer tahsisi projeye göre olacak. Yatırımla alakasız yerler talep ediliyor. Zamanında böyle yerler verilmiş. Adam bir beton kazığı çakmış bırakmış. Biz şimdi hesabı kitabı yaparak yer vererceğiz ve yatırımın da takibi yapılacak” diye konuştu.

Makamında oturursa olmaz
Teşviklerin özellikle doğuya yönelik olmasının terör nedeniyle olup olmadığına yönelik soru üzerine ise Erdoğan, “Terörün salt sebebi ekonomi değil. Bir çok sebebi var. Ekonomi dışında başka sıkıntılar var. Türkiye’nin batısı neyse doğusu o olmalı. Milletvekili ve vali makamında oturursa olmaz” ifadesini kullandı. (Radikal)