Size de çıkabilir!

Size de çıkabilir!
Size de çıkabilir!
Özelleştirme rüzgârında sıra kamuya son 6 yılda 5 milyar TL aktaran Milli Piyango'da. Lisans devri yoluyla yapılacak satıştan 1.6 milyar dolar bekleniyor.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

Hükümet , 2013 yılında da özelleştirmelere gaz verecek. Yılın ilk aylarında Başkent Doğalgaz ve bazı enerji dağıtım ihaleleri için teklif alacak olan hükümetin özelleştirme portföyündeki şirketlerden biri de Milli Piyango İdaresi olacak. Hükümet 10 yıllık lisans devri yoluyla özelleştireceği Milli Piyango İdaresi’nden 1.5 milyar dolarlık gelir hedefliyor.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün katıldığı bir televizyon programında şu anda ihalesi yapılmış sözleşme aşamasında olan 10 milyar dolarlık özelleştirme işlemi bulunduğunu ifade ederek, 2013’ün ilk aylarında özelleştirmenin hızlanacağını açıkladı. Özelleştirme gelirinin hedeflenenin çok üzerinde olabileceğini anlatan Şimşek, Milli Piyango’nun da lisans devri yoluyla özelleştirileceğini söyledi. Süreyi ise 2013’ün ilk yarısı olarak belirten Şimşek, İddaa ile ilgili bir Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı bulunmadığını da belirtti.
Yıllık kârı 390 milyon lira

Türkiye ’de yaklaşık 9 milyar dolarlık bir şans pazarı olduğu dile getiriliyor. Resmi bahis liglerinde dünya üçüncüsü. Milli Piyango İdaresi’nin özelleştirilmesine ilişkin ilk adım 2003 yılında atıldı. İlk ihale 2009’da yapılmış teklif sahipleri taban fiyat olan 1 milyar 622 milyon dolarlık fiyatı çok yüksek bulmuşlardı. Ancak o dönemde bir kriz yaşandığı ve ihalenin zorlama yapıldığı eleştirileri de gelmişti.
Milli Piyango İdaresi’nin son 6 yılda kamuya aktardığı kaynak 4.8 milyar lira. Brüt satışları 2011 yılında 899 milyon lira oldu. Kulislerde dolaşan bilgiye göre Milli Piyango’dan beklenen gelirin 2.7-3 milyar lira aralığında olduğu belirtiliyor. Bu da yaklaşık 1.5-1.6 milyar dolara denk geliyor. Yıllık kârı 2011 yılında da 390 milyon lira. 10 yıllığına verilecek lisans için 2013 yılında yapılacak çalışmaların ardından bir taban fiyat belirlenecek.
Bu arada özelleştirme için yasa bile çıkaran Yunanistan’da da şans oyunları özelleşiyor. İhaleye aralarında Çin’in en büyük grubunun da bulunduğu sekiz şirketin girdiği bildirilmişti. OPAP, Yunanistan’ın en kârlı şirketi.

bigPara.com