'Sizi anlamıyorlarsa basın gidin'

Performans değerlendirmesi ve rotasyonun işletmelerdeki 'derebeylikleri' dağıtmak için en önemli araç olduğunu söyleyen...

İSTANBUL - Performans değerlendirmesi ve rotasyonun işletmelerdeki 'derebeylikleri' dağıtmak için en önemli araç olduğunu söyleyen Microsoft'un eski işletmeler başkanı Robert Herbold, "Bu derebeyliklerden en çok zarar görenler de yüksek performansa ve yaratacılığa sahip çalışanlardır" dedi. Robert Herbold, çalışanlara "Yaratıcı fikirlerinizi kabul ettirmek için ısrarcı olun, pes etmeyin ama bu durum sizi yormaya başladıysa da oradan basın gidin" tavsiyelerinde bulundu.
14. Ulusal Kalite Kongresi'nde düzenlenen özel oturumda konuşan Robert Herbold, işletmelerde derebeylik olarak tanımlanabilecek yapılanmaların, şirketlerin rekabetçi yapısını olumsuz etkilediğini açıkladı. Bu yapıların ya çok fazla insan istihdam ettiğini ya da kendi içlerinde yeni organizasyon kurduğunu anlatan Herbold, "Bir süre sonra çok bürokratik oluyorlar ve bir şeyi yapmak son derece zorlaşıyor" diye konuştu. Aynı durumu Microsoft'ta da yaşadıklarını, hatta bir bölümdeki çalışan sayısının herkese göre farklı olduğunun farkına vardıklarını vurgulayan Herbold şunları söyledi: "Sonuçta gördük ki Microsoft gibi bir kurumda bir grupta kaç kişinin çalıştığını bilmiyoruz. Çünkü her bölümün kendi veri tabanı var. Biz de bunu ortadan kaldırdık. Artık gerçek tek merkezde ve değişmiyor. Bu da derebeylikleri önlemeyi sağlıyor."
Tek veri merkezine sahip olmanın devlet de de ne kadar önemli olduğunun 11 Eylül'de Dünya Ticaret Merkezi'ne düzenlenen saldırılarda ortaya çıktığını anlatan Herbold, CIA- FBI gibi kuruluşların verilerini tek merkezde toplamaması nedeniyle kişiler bilinmesine rağmen olayın önüne geçilemediğini aktardı. Herbold, dinleyicilere de tavsiyelerde bulunarak, "Yöneticiler organizasyonlarında garip insanlara da yer vermeli. Çalışanlarsa yaratıcı fikirlerinin peşinden koşmalı. Çabanız artık sizi yoruyorsa oradan basın gidin."
Vi-Ko ve BÜMED ödüllendi
Türkiye Kalite Derneği'nce düzenlenen 13. Ulusal Kalite Ödülleri'nde bu yıl İşletmeler Kategorisi'nde Vi-Ko Elektrik ve Elektronik, Sivil Toplum Kuruluşları Kategorisi'nde Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği (BÜMED) Başarı Ödülü'nün sahibi oldu. TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, Avrupa'da kazandığı ödüllerle yönetim kalitesini geliştirilmesine öncülük eden kuruluşları kutlarken, Türkiye ve Avrupa'da Kalite Büyük Ödülü alan şirketlere altın rozet verildi.