'Sizin sayenizde dünyanın 10. büyük ekonomisi olduk'

Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi Türk Güney Kore İş Konseyi'nce düzenlenen çalışma yemeğine katılan Güney Kore Cumhurbaşkanı Roh Moo-Hyun yaptığı konuşmada Türkiye'nin 55 yıl önce ülkesinin bağımsızlığını korumak için savaştığını belirterek 'Çabalarınızla bağımsızlığımızı koruduk, demokrasimizi kurduk.

İSTANBUL - Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi Türk Güney Kore İş Konseyi'nce düzenlenen çalışma yemeğine katılan Güney Kore Cumhurbaşkanı Roh Moo-Hyun yaptığı konuşmada Türkiye'nin 55 yıl önce ülkesinin bağımsızlığını korumak için savaştığını belirterek 'Çabalarınızla bağımsızlığımızı koruduk, demokrasimizi kurduk. Sayenizde bugün dünyanın 10. büyük ekonomisi haline geldik' dedi.
Türkiye'nin Kore Savaşı'nda büyük fedakârlıklarda bulunduğunu belirten Hyun şunları söyledi:
"Türk askerlerinin gösterdiği kahramanlıklar şimdi Kore'de efsane olarak anlatılmaktadır. Kore'nin bağımsızlığı için savaşta şehitler verdiniz. Bu fedakârlıkları unutmak mümkün değil. Kore demokraside ve ekonomide bugün çok başarılı olduysa bu Türk askerlerinin Kore Savaşı'nda gösterdiği kahramanlık sayesindedir. Bugün dünyanın 10. büyük ekonomisiyiz. Bu 1950'de Türk askerlerinin Kore'de gösterdiği kahramanlık sayesindedir. Onun için Kore halkı ve Kore hükümeti Türk halkına minnettarlığını iletmektedir. Seul'de oturduğum semtte Ankara Parkı var. Sık, sık bu parkı ziyaret ediyorum ve yaptığınız fedakârlıkları düşünüyorum."
Çalışma yemeği için önceden yazılı bir metin hazırladığını ancak katılımcıları görünce fikrini değiştirdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Hyun şunları kaydetti:
"Bana toplantıya 100'e yakın işadamının katılacağı söylenmişti. Ancak katılımın daha fazla olduğunu ve buradaki havayı görünce kendimi tutamadım ve yazılı metni bir kenara bıraktım. Beraberimdeki heyette Kore'nin önde gelen gruplarının üst düzey yöneticileri var. Onlar da Türkiye ile ilişkileri geliştirme fırsatlarını arıyorlar. Ülkenizde iki gece kaldım ve bu sürede ekonominizin iyi bir gelişme içinde olduğu intibaını edindim. Ekonomi konusunda uzman ya da akademisyen değilim. Ancak sokaktaki insanların yüzü gülüyor ve kararlılık ifadesi var."
'Şimdiki durumumuz iyi'
1990'dan itibaren Kore'nin açık ekonomik politika benimsediğini ve bu doğrultuda ekonomide hızlı gelişim sağladığını belirten Moo-Hyun, şöyle devam etti: "1997'de ekonomik kriz yaşadık. Krizden sonra 2000-2001'de yabancı ülkelere yatırım arzumuz azaldı. Ekonomik anlamda iyileşme dönemine giremedik. 2004'te enflasyonumuz düştü. Ekonomik gelişim çok iyi. İşsizlik oranı düştü. Ekonomik anlamda her problem çözüldü."
Önceki gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde Türkiye ekonomisiyle ilgili bilgi edindiğini söyleyen Moo-Hyun, "Başbakan bana Türkiye'nin şu andaki ekonomik gelişiminin çok yerinde olduğunu, çok istikrarlı bir yola girdiğini, ileride daha da parlak olacağını söyledi" dedi.
Moo-Hyun, Türkiye ve Kore arasındaki ticarette çok derin dengesizlik olduğunu ifade ederek, bu dengesizliğin giderilmesinde Koreli firmaların Türkiye'de yatırım yapmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Türkiye'de Koreli firmalar yatırımlarını artırdıkça, Kore'den de ithalatın artacağına işaret eden Moo-Hyun, şöyle dedi:
'Dengesizlik çözülecek'
"Yani dengesizlik giderilemeyecek gibi görünüyor. Bu dengesizliğin giderilmesi için hem ihracatçı hem ithalatçı için iki yol var. Bizim hükümetimizin ticari dengesizliğin giderilmesi için elinden gelen gayreti göstereceğine dair sizlere söz veriyorum. Bu sorun çözülmezse ticaret dışındaki bir yolla çözümlemeye çalışacağım."
Son dönemlerde Türkiye'ye gelen Güney Koreli turist sayısının arttığını vurgulayan Moo-Hyun, geçen yıl Türkiye'yi 57 bin Koreli'nin ziyaret ettiğini kaydetti.
Bu arada, Türkiye Bilişim Vakfı ile Güney Kore'nin bilişim alanındaki en etkili sivil toplum örgütü KADO arasında Güney Kore İletişim ve Bilişim Bakanı Daeje Chin'in de katıldığı bir törenle 'iyi niyet anlaşması' imzalandı. Anlaşmayla, bilişim alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan ve özellikle e-devlet uygulamaları ile dikkatleri çeken Güney Kore ve Türkiye arasında bilişim köprüsü kurulması hedefleniyor.
'Klima üssü olacaksınız'
Güney Kore heyetinde bulunan LG Electronics İcra Kurulu Başkanı SSang Soo Kim, Arçelik-LG'nin Gebze'deki üretim tesislerini ziyaret etti. SSang Soo Kim, ziyareti sırasında Arçelik-LG'yi bölgenin klima üretim üssü haline getireceklerini belirtti.
Dış ticarette açık çok büyük
Türkiye, Güney Kore ile ticaretinde çok büyük miktarda açık veriyor. 2004 yılında bu ülkeye 79.1 milyon dolarlık ihracat yapan Türkiye, Güney Kore'den 2 milyar 570 milyon dolarlık ithalat yapıyor. Yani ortada 2 milyar 491 milyon dolarlık bir dış ticaret açığı var. İki ülkenin işadamları arasındaki toplantıda Türk tarafı dengesizliğin giderilmesi konusunda Güney Kore'nin gayret göstermesini istedi. DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Güney Koreli işadamlarını dengesizliğin giderilmesi için Türkiye'den daha çok ithalat yapmaya ve doğrudan yatırım miktarını artırmaya çağırdı.


Büyütmek için tıklayınız

Türkiye'deki en büyük Güney Kore yatırımı olan Hyundai Assan'ın ortaklarından Türk-Kore İş Konseyi Eşbaşkanı Ali Kibar da ticaret dengesizliğinin ortadan kaldırılması için gayret gösterilmesi gerektiğini belirtti. Kore İthalatçılar Derneği Başkanı Soon Han Kwon da ülkesinin liberal bir ticaret rejimine sahip olduğunu belirterek şunları söyledi: "224 milyar dolarlık ithalatla dünyada 13'üncüyüz. Türk işadamları ülkemize mal satabilirler. Ancak, bunun için Güney Kore'de iyi iş ortakları bulmaları şart. Bunu da aracılığımızla yapabilirler."