Skandalın 'standart'ı yok

Skandalın 'standart'ı yok
Skandalın 'standart'ı yok
Türkiye'nin görünümünü pozitiften durağana çevirerek tüm şimşekleri üstüne çeken uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P) dün şaşkınlık yaratacak bir değerlendirmeye daha imza attı.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU - oktay.ozdabakoglu@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - S&P, pazar günü yapılacak seçimler nedeniyle kurtarma paketi ile ilgili büyük belirsizlikler bulunan Yunanistan’ın kredi notunu SD’den CCC’ye yükseltirken, ülkenin görünümü, Türkiye ’ye ile aynı seviyeye çekilerek ‘durağan’ olarak açıklandı.

S&P’nin bu değerlendirmesi, Yunanistan’ın iflas anlamına gelen nottan kurtulmalı anlamına geliyor.

Avrupa Birliği ve IMF ile kurtarma paketi imzalayan Yunanistan’da bu pazar yapılacak seçimde, istikrar programına muhalif bir parlamentonun çıkma ihtimali bulunuyor.

S&P, Yunanistan ile ilgili olarak, “Durağan not görünümü ülkenin önündeki ekonomik ve siyasi zorluklara rağmen, hükümetin mali durumu düzeltme yönündeki bağlılığını yansıtıyor” değerlendirmesinde bulundu.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108674410867445

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Eksik ve yaniltici bilgilendirme - yorumcu-okuyucu

  Daha onceki yorurumda yazmayi unuttum, Yunanistan'in notu Turkiye ile ayni seviyeye getirilmedi. Yunanistan'in notu Selective Default (SD) olan seviyeden CCC ye yukseltilmis. Turkiye'nin S&P'deki notu su anda BB. Iki ulkenin notlari arasinda tam olarak alti (6) kademe fark var. Ayni olan tek sey "duragan" olarak belirtilen gorunumler. Bu nedenle haberde gecen "ülkenin (Yunanistan'in) görünümü, Türkiye?ye ile aynı seviyeye çekilerek ?durağan? olarak açıklandı" yorumu eksik ve yaniltici bir bilgi. Hukumet de ayni sekilde ya eksik bilgilerinden ya da hedef saptirmak amaci ile Bulent Arinc araciligi ile anlamsiz aciklamalar yaparak kendine yakisan gereksiz tepkiyi veriyor. Yil sonunda S&P Turkiye'nin notunu yatirim yapilabilir ulke seviyesine cekince bakalim bu sefer nasil tepki verecekler?

  Güven kaybederler - velmas75

  Dün Türkiye ile ilgili haberin altına zorda olan AB ülkelerini yazmıştım. Yunanistan için ise, bütün dünyaca bilinen bir gerçek düşüncesiyle değinmemiştim bile. Bu gün bu haberi okuyunca gerçekten şaşkınım. Yunanistan iflasını ilan edecek dereceye gelmişken not artırımında bulunulması kredi derecelendirme kuruluşlarının güveninin sorgulanması gerekir kanısındayım. Bir kaç hafta önceki gazete haberlerini hatırlayalım; Türkiyenin not yükselme beklentisi piyasalarda hakim iken not indirildi. Bunlar masa başı kararlar veriyor galiba.

  GERÇEĞİ BU - turkdanis

  Sn başbakanın manupulasyonu nu yemiyorlar ki , gerçeği de bu, ülke batmış zaten batıyor değil,battık ekonomik olarak bir biz göremiyoruz..zaten insan kendi içini göremezmiş, dişaridaki daha iyi görürmüş..

  Haber mi yorum mu? - yorumcu-okuyucu

  S&P ile ilgili yazi haber degil yorum niteligine donusmus. Haberi (yorumu) yazan arkadas S&P'nin, Turkiye'nin gorunumune iliskin kararininda haksiz buldugu maddeleri (yuksek cari acik ve buna bagli olarak sicak paraya bagimli olma) acikladiktan sonra bu maddelere nicin katilmadigini da aciklasin da nicin boyle komik bir baslik attigini ogrenelim. Turkiye ekonomisi ile ilgili olumlu haberler on plana cikarilirken olumsuz birsey yazmak Turkiye'de neredeyse imkansiz ama yurtdisinda en azindan yazilip, cizilebiliyor.

  Uyarlama,Yuvarlama. - Clear

  Demek artık bu işler de böyle olmaya başladı.Realite yerine hamilik tarzı...Uyarlama,yuvarlama,uydurma...S&P,sen bir tanesin(!).Ben de bir puan vereyim S&P'a bari,eh karınca kararınca tabi:S&P ekonomistlikten muhasebeciliğe indirilmiştir.Hani güncel bir fıkra vardı ya,ondan esinlendim:aynı işe başvuru yapan üç kişiden matematikçi "2 kere 2 kaç eder?" sorusuna kesin dört eder demiş.Ekonomist,%10 aşağı-yukarı hata aralığını saymazsak ortalama dört eder demiş.Muhasebeci olan da, siz kaç etmesini isterdiniz demiş.