Slota uymayan uçamayacak

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Slota uymayan uçuş yapamayacak, para cezası uygulanacak" dedi.
Yıldırım, 46. Paris Havacılık Fuarı dolayısıyla bulunduğu Fransa'da Atlasjet ile Türk Hava Yolları (THY) arasında slot uygulamasında yaşanan sıkıntıya işaret etti.

PARİS - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Slota uymayan uçuş yapamayacak, para cezası uygulanacak" dedi.
Yıldırım, 46. Paris Havacılık Fuarı dolayısıyla bulunduğu Fransa'da Atlasjet ile Türk Hava Yolları (THY) arasında slot uygulamasında yaşanan sıkıntıya işaret etti. Slot koordinasyonundan sorumlu tüm birimlerin geçen hafta bir araya getirildiğini ve slotlara (uçuş izinlerinin zamanı) riayet edilmediği yönünde ciddi şikâyetler olduğunu belirten Yıldırım, şöyle konuştu:
"Şirketler, genel olarak havaalanındaki sıkışıklık yüzünden, bir de trafiğin çok fazla olduğu saatlerde uçmak istiyor. Dolayısıyla slotlara riayet edilmediği ortaya çıktı. Bunun üzerine bir ekip oluşturduk. THY, slot koordinasyonunu bakanlık adına yapıyor. Herhangi bir şirkete farklı muamele, THY'nin haklarına herhangi bir müdahale amacı yok. Bu konuda THY yetişmiş personel ve teknik altyapıya sahip. Slota uymayan uçuş yapmayacak, para cezası uygulanacak."
Yıldırım, yeni bir Sabiha Gökçen Havaalanı vakası yaşamak istemediklerini ve orta vadede Avrupa yakasına üçüncü havaalanı yapılacağını sözlerine ekledi. Fuara katılan THY Genel Müdürü Temel Kotil ise kuruma yeni alınan uçakların koltuklarını tanıttı.