Slovakya'dan AB desteği

Slovakya Başbakan Yardımcısı Pal Csaky, Türkiye'nin, AB'ye üye devletler için 'son derece güçlü bir yandaş olacağını' söyledi. Csaky, zirvedeki konuşmasında, Slovakya'nın AB'deki birleşme ve gelişmeyi tamamen desteklediğini vurguladı.

İSTANBUL - Slovakya Başbakan Yardımcısı Pal Csaky, Türkiye'nin, AB'ye üye devletler için 'son derece güçlü bir yandaş olacağını' söyledi. Csaky, zirvedeki konuşmasında, Slovakya'nın AB'deki birleşme ve gelişmeyi tamamen desteklediğini vurguladı. Csaky, AB'nin giderek daha fazla enerji tükettiğine ve daha fazla enerji ürünü ithal ettiğine değinerek, şöyle devam etti:
"Enerjiye olan dışa bağımlılık giderek artıyor. AB özellikle Hazar bölgesinde yoğunlaşan petrol ve doğalgaz kaynaklarını kullanmak isteyecektir. Türkiye'nin bu bağlamda stratejik konumu üreten ve tüketen ülkeler arasında bir köprü olacaktır. Ülkeler arasında ekonomik işbirliğinin artırılması, demokratik sürecin geliştirilmesi, bölgedeki herkesin amacına hizmet edecektir. Türkiye, AB'ye üye devletler için son derece güçlü bir yandaş olacaktır. Türkiye aday ülke olarak da hepimiz için çok önemlidir."
Romanya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gheorghe Copos da, Türkleri ülkesinde yeni yatırıma çağırdı. Copos, "Romanya'da maliyetler son derece düşük seviyede. Romanya'ya gelmek, yatırım yapmak istiyorsanız tam zamanı" dedi.