Şoförlere vize engeli kalktı

Kuş gribi nedeniyle Türk ulaşım sektörüne vize vermemeye başlayan Türkmenistan, Türk firmalarının 70 milyon dolarlık yatırımının açılışının yapılamayacağı uyarısı üzerine vize uygulamasına yeniden başladı.

ANKARA - Kuş gribi nedeniyle Türk ulaşım sektörüne vize vermemeye başlayan Türkmenistan, Türk firmalarının 70 milyon dolarlık yatırımının açılışının yapılamayacağı uyarısı üzerine vize uygulamasına yeniden başladı. Bu mesaj, Türkiye'nin Aşkabad Büyükelçisi Hakkı Akil tarafından Türkmenistan Devlet Başkanı Türkmenbaşı'na doğrudan iletildi.
Türkmenistan'ın kuş gribinin ortaya çıkmasından sonra TIR şoförlerine vize verme uygulamasını askıya almasıyla, binlerce TIR Türkmenistan'a ve Türkmenistan üzerinde Orta Asya ülkelerine gitmek üzere beklemeye geçmişti. Dışişleri Bakanlığı'nın yanı sıra Dış Ticaret Müsteşarlığı da çözüm için çalışıyordu. Bu çabalar arasında Türkmenistan Devlet Başkanı Niyazov'a doğrudan yapılan girişimin önemli etkisinin olduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, Büyükelçi Akil, Türkmenbaşı ile yaptığı görüşmede şu mesajları verdi:
"Türkmenistan'da 19 Şubat'ta Bayrak Bayramı kutlanacak. Bu tarihte Türklerin yaptığı birçok binanın açılışı var. 70 milyon dolar tutarındaki bu yatırımların, Türkmenistan'ın vize vermemesi nedeniyle 19 Şubat'ta açılışlarının yapılması imkânsız hale geldi. Çünkü son rötuşlar için Türkiye'den getirilen malzemeler ülkeye sokulamıyor. Türkmenistan'daki yerel makamlar da zor durumda. Ankara, Türkmenbaşı olarak bu soruna el atmanızı ve Türklere vize vermeme uygulamasını kaldırmanızı bekliyor."
Akil'in girişiminin ardından Türkmenbaşı'nın Dışişleri ile temasa geçtiği ve vize verme uygulamasının başlatılması talimatı verdiği öğrenildi.