'Söğüşleyenlere direndik şakır şakır borç ödedik'

Başbakan Erdoğan, işsizlik ve istihdama yönelik eleştirilere "Rakamları çarpıtan bazıları ortalığı ayağa kaldırıyor. Sırf hükümete zaaf isnat etme derdindeler" diye yanıt verdi.

İSTANBUL - Başbakan Erdoğan, işsizlik ve istihdama yönelik eleştirilere "Rakamları çarpıtan bazıları ortalığı ayağa kaldırıyor. Sırf hükümete zaaf isnat etme derdindeler" diye yanıt verdi.
Erdoğan, ülkeyi söğüşleyenlerin karşısında direnen hükümet olduğu için Merkez Bankası'nın bereketli, maliyenin daha iyi hale geldiğini, yatırımların her geçen gün arttığını ve zorunlu tasarruf fonu gibi alacaklarının da şakır şakır ödendiğini söyledi.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) 15. Olağan Genel Kurulu'na katılan Erdoğan, IMF politikalarına yönelik eleştiriler için de, "IMF ile afedersin ilk masaya oturan biz miyiz? IMF'nin kurucu 29 üye ülkesinden biri Türkiye. Bunu kucağımızda bulduk. Niçin tribünlere oynuyorsunuz. Hepiniz bu işi yaptınız" sözleriyle karşılık verdi.
'Rakamları çarpıtıyorlar'
Konuşmasında ağırlıkla hükümetin icraatına yer veren Erdoğan, geçen ay 2005 yılı Aralık ayı işsizlik verilerinin açıklandığını anımsatarak, kasım, aralık, ocak döneminde işsizliğin yüzde 11,2 olduğunu, bu rakamın yılın genelini yansıtmadığını, en yakın göstergenin 2005 Ocak ayı olduğunu ifade etti. Erdoğan, "Burada zaten işsizlik 11.5. Yani şimdi düşüş var. Ama ne oluyor? Rakamları çarpıtan bazıları işsizlik oranı yüzde 11.2 oldu diyerek ortalığı ayağa kaldırıyor. Geldiğimizde de buydu. Rakamların neye, hangi döneme ait olduğunu incelememiş, işin sistemini, yöntemini bilmiyor. Sırf hükümete zaaf isnat etme derdinde" diye konuştu.
'Başarılı olmuşuz'
Tayyip Erdoğan, iktidarı devraldıklarında 5 milyon 223 bin 83 sigortalı işçinin bugün 6 milyon 918 bin 632'ye çıktığını belirterek, şöyle dedi: "3.5 yılda 1 milyon 695 bin 549 insanımıza yani memur sayısı kadar istihdam sağlamışız veya emeği kayıt altına almışız. Biz görevi devraldığımızda işletme sayısı 729 bin 411 idi. Bugün 946 bin 907 oldu. 3.5 yılda 217 bin 496 işletme açılmış. İdeal noktada olduğumuzu iddia etmiyoruz. Ama başarılı olmuşuz."
İşsizlik oranlarında bir miktar düşüş olduğunu ancak bunu yeterli görmediklerini ifade eden Erdoğan, "Ancak her yıl artan nüfusu, her yıl artan işgücünü, işgücüne katılanların iş bulabildiklerini hesaba katarsanız, demek ki hükümet başarı sağlıyor. Düşen enflasyona rağmen işsizliğin artmadığına dikkat ederseniz, Türkiye'nin bu alanda da umut verici gelişme içinde olduğunu görürsünüz" diye konuştu.
'Cari açık korkutmuyor'
Erdoğan, cari açığa, döviz kuruna, enerji maliyetlerine, vergilere, istihdam üzerindeki yüklere ilişkin şikâyetlerin farkında olduklarını kaydetti. Erdoğan, şunları söyledi: "Cari açığı tehdit görmüyoruz. Finansmanından endişe etmiyoruz. Gerektiğinde tedbirlerimiz de hazır. Ancak AB'ye üye olmuş, özellikle son dönemde üye olmuş ülkelere bakın, katılım sürecinde hepsinin cari açıklarının biraz yüksek seyrettiğini görürsünüz. Buna alışacağız. Kur politikamız belli. Kura müdahale asla söz konusu olmayacak. Ne para politikalarından ne de mali disiplinden asla bir taviz yok."
Türkiye'nin dünyanın yükselen yıldızı olduğunu, bunu dost-düşman herkesin kabul ettiğini belirten Erdoğan, uluslararası doğrudan yatırımlar açısından geçen yıl 10 milyar dolar seviyesine yaklaşıldığını söyledi. Erdoğan, "Bugün dünyada çeşitli gelişmelerden dolayı başıboş dolaşan hatırı sayılır sermaye mevcut. Bu sermaye demir atacak liman arıyor. Etrafınıza bakın birçok ülke bu sermayeyi çekme yarışında. Bu yer neden Türkiye olmasın. Bunun gayretindeyiz" diye konuştu.
'Tribünlere oynamayın'
Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin AB katılım sürecine ilişkin müzakereleri gayet başarıyla götürdüğünü dile getirerek, "Ama bakıyorsunuz bazan sesler çıkıyor.
Efendim bu hükümet IMF'nin dümen suyuna girmiş. Yani IMF ile afedersin ilk masaya oturan biz miyiz? IMF'nin kurucu 29 üye ülkesinden bir tanesidir Türkiye. Bunu kucağımızda bulduk. Niçin tribünlere oynuyorsunuz. Hepiniz bu işi yaptınız" dedi. Başbakan Erdoğan, İmarzedelere 8,5 katrilyon liranın bu hükümetçe ödendiğini de ifade ederek, o dönemde Türkiye'nin IMF'ye 24 milyar dolar borcu bulunduğunu, şu an bunun 13,5 milyar dolara düştüğünü anlattı. Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Göreve geldiğimizde Merkez Bankası'nın kasasında 20 milyar dolar vardı. Bunun 16 milyar doları işçi döviziydi, 1 milyar doları IMF borcuydu. Şimdi Merkez Bankası'nın kasasında 58 milyar dolar var. Merkez Bankası'nın IMF'ye borcu yok. İşçi dövizi 17 milyar dolar. 41 milyar doları Merkez Bankası'na ait. Ulusal bankalarda da 28 milyar dolar var. Rezervimiz bu. Artık yere sağlam basan Türkiye var."
Ulusal bankaların o dönemde bu ülkeye ödettiği bedelin faizsiz 46 milyar dolar olduğunu dile getiren Erdoğan, "Bu yüklerin de altından biz kalktık. Türkiye'yi değiştiriyoruz, dönüştürüyoruz, yatırım yapar hale getirdik. İlk yıl 5.5 katrilyon, ikinci yıl 6,5 katrilyon, geçen yıl 10 katrilyon, bu yıl 15 katrilyon... Enflasyon da sürekli düşüyor" ifadesini kullandı.
'Faizler daha da inecek'
Dört yıl önce ' GSMH ve borç stoku Maastricht kriterlerini yakalayacak' denilseydi, 'Hadi canım' denileceğini belirten Erdoğan, enflasyonun tek haneye indiğini, Türkiye'nin dünyanın 17. ekonomisi olduğunu belirterek, "Faizleri, Hazine'nin tarihindeki en düşük seviyelerinin bile altına çekeceğiz" dedi. Erdoğan, ayrıca köylerin yol ve su sorunu için 2 milyar YTL ayırdıklarını belirterek, 2007 sonuna kadar bu sıkıntıların kalmayacağını öne sürdü.
MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat da konuşmasında, Türkiye'nin gelecek nesilleri için bir yatırım fonu kurulmasını önerdiklerini, bu fonun sermayesinin, TMSF'nin varlık satışlarından sağlanabileceğini söyledi. Bolat, "Çünkü bu paralar zaten batırılmıştı, böyle bir fon ile hiç olmazsa hayra dönüşebilir" dedi. İş Kanunu'nda getirilen iş güvencesi hükmünün yanlış olduğunu, yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini savunan Bolat, bu yılki sinevizyon gösterilerinde 3M'yi yani medeniyet, millet ve Hazreti Muhammedi işlediklerini sözlerine ekledi.
MÜSİAD'da kan değişikliği
15. Olğan Genel Kurulu yapılan MÜSİAD'ta yeni yönetim kurulu belirlendi.
Yönetimden ayrılan Hasan Büyükdede, Yusuf Cevahir, İlhan Soylu, Ahmet Albayrak ve Hayati Bayrak'ın yerine Mehmet Nuri Görenoğlu, Mehmet Develioğlu, Kenan Atalay,Sadık Ayhan Saruhan ve Can Tülümen'in isimleri MÜSİAD üyelerinin oylamasına sunuldu ve seçildi.
Böylece yeni MÜSİAD yönetimi şu isimlerden oluştu:
"Dr. Ömer Bolat, Ömer Cihad Vardan, Melikşah Utku, Ali Gür, Ali Rıza Arslan, Eyüp Akdağ, Mustafa Tavaslı, N. Gazi Mısırlı, Dursun Topçu, Ö. Serdar Yeşil, Mahmut Dede, Ali Can Cebeci, Musa Sucu, M. Akif Özyurt, Nurettin Nebati, Mehmet Nuri Görenoğlu, Mehmet Develioğlu, Kenan Atalay, Sadık Ayhan Saruhan ve Can Tülümen"