Sokak çocuklarına iş umudu doğdu

Sokak çocuklarına iş umudu doğdu
Sokak çocuklarına iş umudu doğdu

İş-Kur, kaynakçılık ve tesviyecilik alanında eğitim alan gençlere günlük 15 TL lik destek veriyor. FOTOĞRAF: ZEYNEP YÜCETAŞ / AA

Gaziantep'te suça karışmış 16-18 yaş arasındaki gençler 'Çocukların Mutlu Geleceği için Umut Yıldızları' projesiyle hem meslek öğreniyor, hem de destek alıyor

GAZİANTEP - Gaziantep’te suça karışmış 16-18 yaş arasındaki gençler, ‘Çocukların Mutlu Geleceği için Umut Yıldızları Projesi’ sayesinde hem bir meslek öğrenerek hem de aldıkları psiko-sosyal destekle topluma yeniden kazandırılıyor. Proje, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği MEKSA Vakfı İşletmeler Üstü Eğitim Merkezi’nde, çocuklara mesleki beceri ve iş imkânı sağlanması amacıyla yürütülüyor. 

‘Ne kadarını kurtarabilirsek...’
İş-Kur finansal desteğiyle İl Emniyet Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında, 33 kursiyer gence mesleği eğitim programlarının yanısıra her gün psikologlar tarafından iki saat psiko-sosyal destek programı uygulanıyor. Bir meslek edinmenin mutluluğunu yaşayan gençlerden bazıları, madde bağımlılığından kurtulmak için kendi istekleri üzerine, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi de oluyor.  MEKSA Vakfı Gaziantep Merkez Müdürü M. İhsan Ercan, projenin kaynakçılık ve tesviyecilik meslek dallarında toplam 40 umut yıldızı kursiyerle başladığını, şu an 33 kursiyerle devam ettiğini söyledi. Proje kapsamında kursiyerlerin tamamını genel sağlık taramasından geçirdiklerini, motive etmek için doğum günleri düzenlediklerini belirten İhsan Ercan, şöyle devam etti:
“Eğitime devam edenler arasında gerçekten bir şeyler öğrenmek ve bir işe girmek isteyen çocuklar da var gününü doldurup yevmiyesini almak isteyenler de var. İçlerinde umutlu olduğum çocuklar var. Ne kadarını kurtarabilirsek bizim için çok önemli. MEKSA Vakfı olarak hiçbir projede yapmadığımız bir şeyi yapıyoruz. Kursiyerlere günlük ulaşım ve yemek bedeli olarak İş-Kur’un 15 liralık desteğinin yanısıra biz de 6 lira ödüyoruz. Bununla ailelerine destek olan çocuklar var.” Ercan, 1 Eylül’de tamamlanacak kursun sonunda sergi açarak, gençlerin yaptığı ürünleri sergileyeceklerini kaydetti. 

‘Kendi atölyemi açmak istiyorum’
Eğitime katılan 16 yaşındaki İskender Avlanmaz, torna ve tesviye dersi almaktan mutlu olduğunu belirterek, “Çok memnunum. Başarılı bir öğrenciyim. Kurs bittikten sonra bir işe yerleşmek, ilerleyen zamanda torna makinesi almak ve kendi atölyemi açmak istiyorum” dedi. Babası seyyar satıcılık yapan 17 yaşındaki Adem Demir de “Burada çalışmak bizim için zevk, çok iyi bir ortam var. Bir meslek edinmiş olacağım. Kursu tamamladıktan sonra bir işyerine girersem çalışırım, kendim ve ailem için iyi olur” diye konuştu. (aa)


    ETİKETLER:

    Gaziantep

    ,

    İŞKUR