Sokaklarda gelecek endişesi kol geziyor

Sokaklarda gelecek endişesi kol geziyor
Sokaklarda gelecek endişesi kol geziyor
'Afet Yasası'nın ilk uygulaması olacak Havaalanı Mahallesi'nde vatandaş belirsizlikten şikâyetçi, yaklaşık bin kiracıya 'sürgün' var.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL  - Afet Yasası kapsamında ‘riskli alan’ ilan edilen Esenler-Havaalanı Mahallesi’nde dün ilk bina Başbakan Erdoğan ’ın da katıldığı bir törenle yıkıldı. Mahalle, ‘riskli’ ilan edilmesiyle belki de ömrünün en hareketli gününü yaşadı. Gün boyunca sokaklar belediye arabalarının ‘Başbakan kentsel dönüşümü bugün Esenler’de başlatıyor’ anonslarıyla inledi, tören alanına ilçenin dört bir ucundan otobüslerle insanlar getirildi.
‘Kobay’ olarak yıkılacak bina Atışalanı Mezarlığı’nın hemen karşısında, Günday Sokağı’nda yer alan 1 numaralı apartman. 25 yıllık binanın camları sökülmüş, etrafı balonlar, afişlerle süslenmiş.

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 


Binanın etrafındaki parlak afişlerde mahallenin geleceği resmedilmiş: 25 katlı silindir plazalar, ultra-modern cam kuleler, binaların altında alışveriş merkezleri, arada biraz yeşillik... ‘Avas 2023’ adı verilen projeyi Esenler Belediyesi bünyesinde kurulan ESKON AŞ yapacak. Maketler ve afişler hazır ama ortada ne kesinleşmiş bir avan proje var ne de sözleşme. Yapılacak binaların kaç katlı olacağı, hatta kimin evinin nerede olacağı da belli değil... 

Akıllarda soru işaretleri 
Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Esenler’deki kentsel dönüşümden önce ‘adalet’ tesis edeceğiz” dese de mahallelinin projeye güveni yok. Herkes sokaklarda, “Ne zaman yıkılacakmış, biz nereye gideceğiz” sorularını tartışıyor. Havaalanı Mahallesi için cam kulelere giden yol belirsizliklere döşeli. ‘Riskli’ ilan edilen 72 dönümlük alanda yaklaşık 5 bin kişi yaşıyor, yıkılacak bina sayısı ise 256. Mahalleye şubat ayında bir dönüşüm ofisi kurulmuş. Ofisin duvarlarında tavandan yerlere kadar kimin kaç metrekare dairesinin, arsasının olduğunu belirten belgeler asılmış. Hak sahiplerinin çoğunlukla arsa tapusu var, kat mülkiyeti yok. Bu da hesapları oldukça karışık hale getiriyor. Şu aşamada ev sahipleri mahalledeki dönüşüm ofisine giderek 67 ile 141 metrekare arasındaki 5 tip daireden birini talep ediyor. Dönüşüm ofisindeki bir yetkili, yüz metrekarelik bir dairenin projede ortalama 80 metrekareye tekabül edeceğini, eğer hak sahibi daha büyük bir daire isterse aradaki farkın metrekare başına 1000 liradan hesaplandığını ve borç olarak yazıldığını anlatıyor. Ofisten aldığımız bilgiye göre, hafta başında bakanlar kurulu onayından beri 96 kişi ‘talep formu’yla beraber imza vermiş. Belediyenin vaatleri arasında borçların 10 yıl vadeyle ödeneceği, herkesin aynı bölgede kalacağı, inşaatın 24 ayda biteceği ve bu sürede ayda 500 lira kira yardımı yapılacağı var... 

‘Fakir halka sürgün’ 

Yıkım için hazırlanan apartmanın bitişiğindeki oto tamircisi Haydar Aksu, “Burada en mağdur biziz ama kimse bizi dinlemiyor, sadece mal sahipleriyle ilgileniyorlar” diyor. Aksu’nun iki sene önce 50 bin lira ödeyerek yaptırdığı atölyesinin ruhsatı 6 ay önce iptal edilmiş. Yıkımın tarihini belli değil ama atölyede çalışan dokuz işçi ‘Burası kapanırsa ne yaparız’ diye kara kara düşünmeye başlamış. Yan sokaktaki merdivenaltı tekstil atölyesinin sahibi Nuray Kara, “Buranın fakir halkını sürgün edecekler” diye isyan ediyor.
Atölyenin üstündeki dairenin sahibi olan Kara, “Önce tapularımızı versinler, sonra anlaşalım. ‘Dairene daire’ diyorlar ama bunun hiçbir garantisini vermiyorlar. Yapılacak lüks dairelerde yaşamaya gücümüz yetecek mi, aidatını ödeyebilecek miyiz?” diyor. Bakkal Zeynep Bozdemir de “Ne olacağından kimsenin haberi yok” diye sitem ediyor. Aynı apartmanda kiracı olarak yaşayan Bozdemir, “20 senedir kiracıyız ama kimse gelip bize bir şey söylemedi. Sadece vergi levhama bakıp gittiler” diyor. Dönüşüm ofisinden verilen bilgilere göre bölgeden sürgün edilen kiracılara bir kereye mahsus olmak üzere 1000 lira ‘taşınma parası’ verilecek. Bunun dışında onlar gibi kirada yaşayan bine yakın kişi için belediyenin dönüşüm projesinde hiçbir çözüm düşünülmemiş. Yıkımların ne zaman başlayacağı konusunda da kesin bir bilgi olmamakla birlikte dönüşüm ofisi “Beş-altı ay daha buradayız” diyor.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110295811029586

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  siz yaptınız. - noname99

  Sayın halkım bu zor durumunuzda böyle şeyler söylememek gerekir ama bunun sorumlusu sizsiniz. Siz bu partiye bu belediye başbakanına bu başbakana oy verdiniz. O kadar yüz verdinizki artık sizin tapulu mallarınıza evlerinize dükkanlarınıza yuvanıza göz diktiler. Öyle yasalar çıkartılarki itiraz bile edemezsiniz. En büyük yağma fırsatı feleketlerden sonra gelir kuralına sizin üzerinizde uyguladılar. Gelecekte de sıra bizi gelecek. Bir tv programında chpli bir belediye başkanı devlet bu işten kar etmemeli derken sizin belediye başkanınız olurmu öyle şey tabiii kar edecek deyiverdi. Üstelik yasaları kullanarak hiç bir şirketin edemeyeceği karlar ediyorlar. Evinizi bir mütaaitlik şirketi alsa 2 daire bir dükkan alabilecekken şimdi 70 metrekarelik daireyi zor alıyorsunuz. Tek şansınız isyan etmek ve bunun bedelini seçimlerde ödetmek. Ama korkarımki mahalleniz seçimlerden önce darmadağın edilecek. Bunlar her şeyi düşünmüştür.

  Türkiye gerçekleri - freebravemind

  Kentsel dönüşümdeki evlerin neredeyse tamamı ruhsatsız yapıdır. yıllarca birileri devletin yetersizliğinden yararlanıp, kendilerin olmayan arsaları istila edip konut yapmışlar. Önce tek katlı sonra apartman. Evleri yapanlar fakirlermiş ama zamanla rant sağlayıp zenginleşmişler. Tabii ki ruhsatsız binalarda yaşadıkları için vergi ödemek gibi gereksiz işlemlerle de uğraşmamışlar. Şimdi devlet bu insanlara yeni ev yapacak ve verecek. Yeni aldıkları ev de eski evlerinde daha değerli olacak sonra insanlar şikayet edecek. Kiracılar mağdur olacakmış. Yapmayın etmeyin. Tabii ki her değişim sürecinde çıkar kaybına uğrayanlar olacaktır. Değişimin kaçınılmaz sonucudur. Kim herkesi memnun edebilir ki? Daha işin başında sadece herkesi memnun etmek koşulu ile kentsel dönüşüm olabilir diyen bir zihniyet aslında kentsel dönüşüm hiç bir zaman olmaz diyordur. Mevcut duruma ve Türkiye gerçeklerine bakınca kentsel dönüşüm çok daha büyük çapta ve çok daha hızlı olmalıydı. Kapımızda deprem tehlikesi var, bütün şehirlerimiz çarpık yapılaşma yüzünden çok çirkin, karmaşık ve yorucu. Birilerinin zarar görecek olsa da büyük çoğunluğun faydası için kentsel dönüşümün yapılması lazım. Yoksa bu çarpık ve çirkin şehirlerde daha çok uzun yıllar yaşarız. Deprem veya başka afetler olunca da söylenip dururuz.

  kentsel dönüşüm - olcayak

  neye dönüşecek ? daha dayanıklı binalara . yani biraz daha lüks ve pahalı bir yaşam . ordaki halk karşılayabilecek mi hesabı ? çoğu kaldıramayacak . işsiz kalacaklarını düşünenler için ölümden beter işsizlik. bunu düşünen herhangi bir devlet adamı var mı ? rezil dünyada

  gerekli demek her yapilan dogru demek degildir - keryil

  kimse kentsel donusum gereksizdir demiyor, hele ki istanbul icin. ama insanlara enkaz altinda kalacaklarina isaret etmekle bu insanlari sokaga atmayi normallestiremezsiniz. bu insanlara sahip cikilmasi gerekiyor. mal sahiplerine ayda 500 lira kira yardimi varmis. allahaskina 500 lira ne? insanlarin ev bulmasini ve bu evlerin de isyerlerine, mevcut evlerinden daha uzak olmamasini saglamak durumundasiniz, neticede bu isi siz baslatiyorsunuz. benzer sekilde kiracilara bir kerelik 1000 lira yardim yapmak, hele ki dukkanlara, son derece yetersiz bir onlem. tabi ankara'da cincin/gultepe tarafindaki donusumde bunlar bile yoktu, insanlari uc yil (alti ay demislerdi ama uc yil surdu) kira odemeye zorladilar. sonra da herkese 30ar 40ar bin lira borc cikartip mahalleyi mahalleliden arindirdilar zira bu yuku gozu kesen kisi cok fazla degil. simdi oralar sehrin herhangi baska bir yerindeki blok sitelerden farksiz sitelerden ibaret. ustelik de mahallelinin cogu mahalleden gitmis, kalani bir yandan borc oduyor bir yandan aidat. insanlarin hayatini caldiniz, bunu surekli deprem diyerek hakli cikartamazsiniz.

  Halk ve Iktidar icin rant - Ari Zerdüst

  Istanbulda hesabi yapilmis,ankarada kara baglanmis bu projeden halki haberi yok.Halkin bildigi tek sey,yerinden,yurdundan olacaklaridir.Iktidar erki ise siyasi ve ekonomik rantin pesinde,halk umrunda degil.Benim merak ettigim sey halktan bir tepkinin olmamasi.Bu tepkisizlik insani korkutuyor.

  Gerekli - mataman

  Istanbul icin beklenen depreme hazirlik icin yapilan donusum projesini gelip issizlige baglamissinizya ne diyeyim. Deprem oldugunda enkazin altinda kalmak daha mantikli galiba