Sokakta 1 milyar TL buldu

Sokakta 1 milyar TL buldu
Sokakta 1 milyar TL buldu
7 yıldır faaliyette olan İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ'nin (İSPARK)yaklaşık 1 milyar lirayı kayıt altına aldığı ortaya çıktı.

7 yıldır faaliyette olan İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ’nin (İSPARK)yaklaşık 1 milyar lirayı kayıt altına aldığı ortaya çıktı. İSPARK, İstanbul’da illegal şekilde işletilen otoparkları tek elden yönetip gelirlerini kayıt altına almak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olarak 2005 yılında kuruldu.
Alınan bilgilere göre de, İSPARK, 7 yılda yaklaşık 1 milyar lirayı devletin kasasına koydu.
Kent genelinde 500 noktada bulunan İSPARK, günlük 100 bin parklanma işlemi gerçekleştiriyor, aylık 3 milyon, yıllık ise 40 milyon işlem yapıyor.
Günlük cirosu 500 bin lira , aylık cirosu ise yaklaşık 15 milyon lira olan İSPARK’ın işletmeye alınan marina projeleriyle de bu gelirlerini artırması hedefleniyor.
Otopark hizmetini 2 bin 500 kişilik bir ekiple veren İSPARK, yerli ve yabancı şirketlerin de ilgi odağı oldu. Kurulduğu günden bu yana aralarında Dexia ve Fortis’in de bulunduğu finans yatırım şirketleri kurumu ziyaret ederek ortak proje geliştirmek için işbirliği teklifinde bulundu. İSPARK halen yerli ve yabancı yatırımcılarla danışmanlık, işletme, modernizasyon ve otopark yapımı konusunda görüşmelerini sürdürüyor.

Değeri 4 milyar euro
Çalışmalarıyla yurt dışındaki kentlere de model olan İSPARK, Pakistan’ın Lahor, Mısır ’ın İskenderiye, Arnavutluk’un Tiran şehirlerinin de aralarında bulunduğu birçok şehirde parklanma ve akıllı otopark sistemleri alanında danışmanlık hizmeti veriyor.

İSPARK’ta kesilen her fişin yüzde 20’si Kurumlar Vergisi’ne, yüzde 18’i KDV’ye, yüzde 25’i Belediyeler Payı’na ödeniyor, kalan kısım ise personel ücreti, otopark yatırımı, kayıt dışının kayıt içine alınması, personel gelir vergisi ve personel sigorta primi olarak aktarılıyor.

bigPara.com