'Somali heyeti'nden kimse şikâyetçi değil

Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası'nın, sahte Somali heyetini polise bildirmediği ortaya çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne, Maliye Bakanlığı ve...

ANKARA - Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası'nın, sahte Somali heyetini polise bildirmediği ortaya çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası'ndan konuyla ilgili herhangi bir şikâyetin ulaşmadığı öğrenildi. Sahte heyetin, Somali polisinin eğitimi için Emniyet'le de görüştüğü ya da görüşmek istediği yönündeki iddia ise Emniyet kaynaklarınca doğrulanmadı. Emniyet kaynakları, Somali heyetinden randevu talebi almadıklarını belirtti.
Devlet ve diplomatik temas geleneğine uygun olmayan bir yöntemle Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile görüşen ve Unakıtan'ın aracılığıyla Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'a da giden sahte Somali heyetinde yer alan Türk işadamı Aydoğan Gürses'e göre Somali, Türk parası kullanmak ve Merkez Bankası'nı Türkiye'de kurmak istiyor. Kendini Somali elçisi olarak tanıttığı savunulan ve Türkçe konuşan Aydoğan Gürses Referans gazetesine yaptığı açıklamada kendini Unakıtan'a konsolos olarak tanıtmadığını, işadamı olarak görüştüğünü söyledi.
Aynı heyetin Cumhurbaşkanlığı'na da başvurduğu, Cumhurbaşkanlığı'nın ise Dışişleri Bakanlığı'na yazı yazarak başvuru hakkında görüş sorduğu öğrenildi. Dışişleri Bakanlığı Türkiye'de resmi kanallardan gelmiş böyle bir heyet olmadığını belirtince Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de sahte Somali heyetine randevu vermedi.
'Sorsaydınız sahtekârlık kurbanı olmazdınız'
Dışişleri Bakanlığı son olayın bardağı taşırması üzerine kamu kurumlarına göndermek için bir genelge hazırladı. Genelgede, randevu talep eden yabancı resmi heyetler konusunda bakanlıktan görüş sorulması isteniyor. Bakanlık yetkilileri, "Maliye Bakanlığı da Cumhurbaşkanlığı gibi sorsaydı bu sahtekarlığın kurbanı olmazdı" dedi.