'Son beş yılda sektöre bir İş Bankası daha kattık'

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, krizden bu yana geçen 5 yılda sektöre bir İş Bankası daha kattıklarını söyledi.

İSTANBUL - İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, krizden bu yana geçen 5 yılda sektöre bir İş Bankası daha kattıklarını söyledi. Bankanın 2005 sonuçlarını yakın geçmişle karşılaştırmalı açıklayan Özince, ekonomik göstergelerin normalleştiği bu süreçte pazar paylarını kimi kalemlerde yüzde 100 artırdıklarını belirtti.
Özince, "Bu süre içinde bankacılığın en temel faaliyet alanları olan mevduat kalemindeki pazar payımızı yüzde 6,8'den yüzde 14,9'a, kredilerdeki payımızı yüzde 8,5'ten yüzde 13,6'ya, aktif toplamındaki payımızı ise yüzde 7,5'ten yüzde 16,1'e yükselttik. Daha özet bir anlatımla kriz döneminden bugüne, yani beş yıl içinde sektöre bir İş Bankası daha kattık" dedi.
'Bölgesel güç olduk'
39 milyar YTL'lik aktif toplamın yüzde 65 artarak 64 milyar YTL'ye çıktığını kaydeden Özince, "Artık bilanço büyüklüğü açısından sadece özel sektör bankaları değil, tüm bankalar arasında liderliği kovalayacak bir büyüklüğe ulaştık" görüşünü dile getirdi.
İş Bankası geçen yıl 2 milyar 749 milyon YTL brüt kâr ve 956 milyon YTL net kâr elde etti.
Özince, bankanın ana sermaye bakımından Rusya, Ortadoğu ve Doğu Avrupa'yı içine alan coğrafyada en büyük banka haline geldiğini bildirerek, "Bu özelliği ile bankamız artık ulusal sınırların ötesinde bölgesel güç olma yolunda ilerlediğini ortaya koydu" dedi.
Dış örgütü İşbank GmbH üzerinden büyüyeceklerini belirten Özince, "Temsilciliğimiz olan Çin ve Rusya'ya ilgimiz sürüyor. Komşu ülkeler ve bölgemizde etkinliğimizi artırma arzusundayız."
'Avea'dan çıkmayız'
Özince, sanayide özellikle cam ağırlıklı bulunacaklarını belirtirken şöyle konuştu: "Tüpraş ihalesi öncesi ortaklar arasında imkânları değerlendirdik. Bankacılığa ağırlık vererek, Tüpraş'ın Petrol Ofisi üzerinde yaratacağı ihtiyaçlara katılmak istemedik. Cazip fırsat çıkınca değerlendirdik. Petrol Ofisi'nden gelen parayı da sermayeye ekledik. Şu anda gündemimizde Avea'daki hisselerimizi satmak yok."
Banka alma niyeti yok
Özince, Türkiye İş Bankası'nın bir banka satınalma niyeti olmadığını belirtirken fırsatları değerlendirebileceklerini de söylüyor. Ersin Özince'ye göre büyük banka satışlarının olması durumunda, bugün bu konuda bir arayış içinde olmayan ancak 5.1 milyar YTL. serbest sermayesi bulunan Türkiye İş Bankası fırsatları değerlendirebilir.
Genel Müdür Özince yabancılara hisse satışına ilişkin ise şöyle konuştu: "Böyle bir arayış içinde değiliz. Hissedarlarımızın bankanın satışı yönünde özel bir arzusu olduğunu düşünmüyorum. Borsadaki hisselerimizin yüzde 70'i zaten yabancı yatırımcının elinde. Dolayısıyla 'stratejik yatırımcı ile kaça pazarlık edersiniz, böyle bir şeyi arzu eder misiniz' derseniz böyle bir şeye gerek duymuyorum. Ortakların da bankadan çıkmayı düşündüğünü duymadım.
'Cumhuriyet ilkesine bağlılık şart'


Büyütmek için tıklayınız

Merkez Bankası başkanlığı için atama sürecinin uzamasından yakınan İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, bu tür mevkilerde liyakat kadar Cumhuriyet ilkelerine bağlılığın da önemli olduğunu vurguladı. İş Bankası'nın dün yapılan genel kurulu öncesinde bankanın mali sonuçlarını açıklayan ve soruları yanıtlayan Özince, Merkez Bankası'nda uzayan atama sürecini eleştirdi. Daha önce Bankalar Birliği Başkanı olarak bu konudaki görüşlerini dile getiren Özince, bu kez İş Bankası Genel Müdürü olarak şunları söyledi: "Çok zorlukla elde ettiğimiz ve inançla, güvenle, özenle hep beraber kurduğumuz istikrarın, en ufak şekilde zedelenmemesi amacıyla, mutlaka bu süreç en iyi şekilde idare edilmeli kaygısını taşımamız gerekiyor. Bu sürecin layıkıyla biteceğine, çok ciddi ve önemli bir kurum olan Merkez Bankamızın da bu süreçte gecikmelerden dolayı bir sıkıntıya düşmeyeceğine inanıyorum."
Bu tür kurumlarda görev alacak kişilerin bazı özellikler taşıması gerektiğine dikkat çeken Özince hiç kimse için birşey ima etmediğini belirterek şunları kaydetti: "Mutlaka liyakat esas alınmalıdır. Ama şunda hiçbir tereddüt yok ki Türkiye Cumhuriyeti'nin bu tür mercilerinde olan her insan, değil başkan kasiyeri bile Cumhuriyet ilkelerine bağlı olmalıdır. İş Bankası'nın başında oturan insan da dahil, herkes işinin ehli, bunun yanında Cumhuriyet ilkelerine tamamıyla bağlı olmalıdır. Hiç kimse için bir şey ima etmiyorum ama bu böyle olmalıdır."