Son kararı Başbakan Erdoğan verecek

Haber: deniz zeyrek / Arşivi

Türkiye ’nin gözlemci olduğu CERN’e tam üye olması için gerekli müzakereleri yapan heyette Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Türkiye Bilimsel Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) temsilcileri var. Heyetin başkanlığını TAEK Başkanı Zafer Alper yapıyor. Heyetin CERN yöneticileriyle yaptığı müzakerelerde ortaya çıkan ve siyasi onaya sunulan ‘Teknik değerlendirme’ şöyle:
Gözlemci üyelik ücretsiz. Türkiye 1961’den beri gözlemci üye. Türk bilim adamlarının katıldığı projelerde, Türkiye’den giden bilim adamlarının masrafları ve deney katkı payları Türkiye tarafından sağlanıyor. 
Asosiye üyelik katılım payı 7 mil-yon lira . Bu statüde Türkiye’den bilim adamları projelerde çalışabilirken, Türkiye de istediği projeye sponsor olup söz hakkı alabiliyor. 
Gözlemci ve asosiye üyelikte kararlara katılma hakkı yok.
Tam üyelik olursa CERN’e yıllık aidat 70 milyon TL’yi buluyor. Bu miktar, Türkiye’yi katkıda 8. sıraya oturtuyor. Ancak bu istihdam ve mali getiri bakımından aynı sırada olunacağı anlamına gelmiyor. CERN’in ihalelerine Türk şirketlerinin katılımı ya da CERN merkezinde **Türkiye’den bilim adamlarının istihdam edilmesi konusunda herhangi bir avantaj sağlanmıyor. Ayrıca, Türkiye, tam üye olduğunda masada bulunma dışında bir getirisi olmuyor. Mevcut 5 büyük deneye dahil olmak mümkün görünmüyor.
Bütün bunların iki nedeni var:
Türkiye’nin parçacık fiziği konusundaki insan kaynağı, CERN üyelerinin insan kaynağı ile yarışacak kapasitede değil. (Türkiye’deki şirketlerin CERN’in ihalelerinde başarı sağlaması da mümkün görünmüyor. Ancak temizlik ve yemek gibi hizmet sektörü ihaleleri alınabilir)
Türkiye’nin deneysel altyapısı yok denecek kadar az.
Hal böyle olunca Türkiye 70 milyon ödeyeceği halde, CERN’deki varlığı ve söz hakkı fiilen bugünkünün çok üstünde olmayacak.
Bugün 100 ayrı bilim dalı için 400 milyon lira Ar-Ge finansmanı ayıran TÜBİTAK da TAEK’in kaygılarına katılıyor ve 100 dala 400 milyon TL ayırırken fiziğin bir dalına yani yüksek parçacık fiziğine 70 milyon TL yatırmayı verimli bulmuyor. 

Başbakan mektubu TAEK’e gönderdi 

Son değerlendirmede TÜBİTAK ve TAEK’in ortak tavrı olarak, ‘asosiye üyelik’ seçildi ve bu süreçte hedefler koyup, altyapı ve insan kaynağını tam üyelik seviyesine çıkarmak için hazırlık yapılması kararlaştırıldı. Başbakanlığın siyasi kararı bekleniyor. Başbakan bilim adamlarının gönderdiği mektubu TAEK’e göndererek yanıt verilmesini istedi.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110934211093428

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hani ArGe paraları çok artmıştı? - psidian

  Yazıdaki ilginç ayrıntı, TÜBİTAK'ın bütün temel bilim araştırmalarına 400 milyon TL yani 220 milyon USD bütçe ayırıyor olması. Hani Ar-Ge ayrılan paralar çok artmıştı? Rakamlar tersini söylüyor. Daha da önemlisi yazı zımnen aslında bütçede para sıkışıklığını gayet güzel açıklıyor. 70 milyon TL para için herkes topu birbirine atıyor. En sonunda başbakan karar versin denilip çıkılıyor. 25 milyon TL'lik yatırımları (İstanbul'da iyice 10 daire parası) başbakana açılış yaptırıldığı düşünülürse, niye not artırımı krizine girildiği daha iyi anlaşılır.

  Ürkmemek lazım - İtaatsiz

  Yukarıda anlatılanlar ışığında asosiye üyelik daha mantıklı görünüyor ama olayın psikolojik yönünü de düşünmek gerekli. Benim bilim altyapım fazlasına elvermiyor demek yerine bunu bir itici güç olarak kullanmalı. 70 milyon dolar Türkiye için büyük bir para değil. Kendimizi zihnimizde alt bir konuma yerleştirmeyelim. Olmadık konularda boş boş kibir gösterileri yapacağımıza gerçekten fark yaratacak alanlarda ortaya bir sonuç koyalım. Kendimizi eşit ortak olarak görüp bunun gereklerini yerine getirmeye çalışalım. Eğer 70 milyon verip tam üye olursak bu hem sanayi hem de üniversiteler üzerinde olumlu bir baskı ve teşvik unsuru olacaktır. Ben inanıyorum ki 5 yıl içinde Türkiye önemli ihaleleri almaya başlayabilir. Bu CERN çevresindeki bilim dünyasında Türkiye'ye bakışı da değiştirecektir. Bunun da Türkiye'ye yatırım bağlamında önemli bir etkisi olacağını düşünüyorum. Düz hesap yapmayalım. Niceliksel değil niteliksel bir sıçramayı konuşuyoruz. Ayrıca toplam 400 milyon dolarımız var argümanı boş bir argüman. Türkiye 100 bilim alanına yatırım yapabilecek bir ülke değil. 10 alan seçip o alanlara odaklanmalı. Bütçe 400 milyondan 4 milyara çıkmalı. Gerçekten de Türkiye'nin Diyanet'e ya da patriot füzelerine ayıracak 4 milyarı varsa, bilime ayıracak 4 milyarı da olmalı. (Bu arada başbakanın fizikçilerden gelen öneriyi TAEK'e cevap için göndermesini de çok olumlu buldum. Belli ki başbakan da işin doğrusunu yapmaya çalışıyor)

  açıkçası... - hehhe

  bizde o bilim adamı kesimi işten anlayan yooook...aklıma enver paşa geliyor ..asalım mı besleyelimmi ??!! başbakanın işi zor..

  Zihniyet Meselesi - user1107643

  BU kafayla CERN'e girsen nolur girmesen nolur? Kararini bile Sayin Profesör Doktor R.T. Erdogan veriyormus bak! Komedi!

  YAKIŞIR - gundi bekes

  Eskiden "bir bilen" vardı, şimdi "her şeyi bilen".

  Babşakanımızı fazla yoruyoruz! - huseyin366

  Her konuyu Sayın Başbakanımıza soruyoruz artık!Bence bu kadar yormamamlıyız başbakanımızı.

  İlim teğet geçmiş sizleri, getir bana demli bir çay - OA!

  Muasır medeniyet seviyemiz eşittir temizlik ve yemek işleri eşittir Cern'de hademelik.