Son söz Rekabet Kurumu'nun

Botaş'ın Rusya'dan aldığı doğalgazlarla ilgili kontratların devri ihalesinde, Gasprom'un doğrudan ya da dolaylı ortağı olduğu şirketler hakkındaki son sözü Rekabet Kurumu (RK) söyleyecek.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Botaş'ın Rusya'dan aldığı doğalgazlarla ilgili kontratların devri ihalesinde, Gasprom'un doğrudan ya da dolaylı ortağı olduğu şirketler hakkındaki son sözü Rekabet Kurumu (RK) söyleyecek. RK ilk olarak Ali Şen'e ait Bosphorus'un durumunu ele alacak.
İhale şartnamesine göre, kontratı devralan şirketlere, Botaş'ın gaz alım fiyatı hakkında bilgi verilmeyecek. Kontrat devri sonrası Gasprom'la fiyat pazarlığına girecek olan şirketler, eksik bilgiyle pazarlık masasına oturacak. Doğalgaz kontrat ihalesine ilişkin teknik şartnameye göre, ihaleyi kazanan bir şirketin ortaklık yapısı içinde, satıcı şirketin, yani Gasprom'un doğrudan veya dolaylı olarak ortaklık payına sahip şirket varsa, bu şirketin doğalgaz kontratını devralıp alamayacağına RK karar verecek.
Yıllık 750 milyon metreküp doğalgaz kontratını kazanan Şen'e ait Bosphorus'un hisselerinin yüzde 40'ı, çoğunluk hissesi Gasprom-da bulunan Almanya'da kurulu Zarubezhneftegaz şirketine ait. Bosphorus'un bu ihalede Rekabet Kurumu'ndan alacağı bu karar, bundan sonraki ihalelerin de kaderini belirleyecek.
Tahincioğlu ailesine ait Avrasya Gaz'ın kuruluşunda Gasprom'un Çek Cumhuriyeti'ndeki ortağı Centrex'in payı bulunuyordu. Centrex'ten Hollanda menşeli Pierini şirketine geçen hisseler nedeniyle Avrasya Gaz'ın durumunun da Rekabet Kurumu'na gitmesi söz konusu.
Kontrat ihalesinin idari şartnamesine göre, Botaş'ın Gasprom'dan satın aldığı gazın fiyatı gizli kalacak. Şartnamede, ihaleye girecek şirketlerin, "Tekliflerini hazırlamak ve taahhüde girmek için gerekli olabilecek tüm bilgileri satıcıdan temin etmek sorumluluğu" kendilerine ait olacak.
Şirketler, hiçbir koşulda ihale konusu gazla ilgili ithalat sözleşmesine ilişkin bilgi temin etmek amacıyla Botaş'a yazılı veya sözlü olarak başvuramayacaklar ve Botaş çalışanlarından bilgi temin etmeye yönelik girişimlerde bulunamayacaklar. Şartnamenin bu maddesi nedeniyle, kontratı devraldıktan sonra Gasprom'la fiyat pazarlığına başlayacak olan şirketler, Botaş'ın doğalgaz alım fiyatını bilemeyecekleri için, daha yüksek bir fiyatın altına imza atmak zorunda kalabilecek. Gasprom'un ortaklığı bulunan veya ilişkileri iyi olan şirketler fiyat avantajı yakalayacak.
Fiyat farkı yüzde 121
Öte yandan, geçen hafta sonuçlanan kontrat devri ihalesinde 4 milyar metreküplük gazı paylaşan dört ayrı şirketin Botaş'a ödeyeceği fiyatlar arasında yüzde 121 fark olduğu belirlendi. Aynı şirketten alınan ve aynı boru hattıyla Türkiye'ye gelen gazın her 250 milyon metreküplük bölümü (bir lot=250 milyon metreküp) için Shell her yıl Botaş'a 2 milyon 10 bin dolar ödeyecek. Avrasya Gaz ise aynı gaz için Botaş'a yılda sadece 910 bin dolar ödeme yapacak. Toplam 4 milyar metreküplük doğalgazın 2.5 milyar metreküplük bölümünü üstlenen Enerco ise, 250 milyon metreküplük gaz için yılda 1 milyon 600 bin dolar ödeyecek.
Meclis'e taşındı
CHP İzmir Milletvekili Enver Öktem, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanması istemiyle önceki gün TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi. Öktem önergesinde, Rus Gasprom şirketinin ön onay verdiği Türk şirketlerin ortaklık yapısının ne olduğunu, Gasprom'un bu şirketlerde doğrudan ya da dolaylı bir hissesi olup olmadığını sordu.