Sonera: İyimser değiliz

Baltık bölgesinin en büyük telekom şirketi olan TeliaSonera CEO'su Anders Igel, Türkiye'nin önde gelen GSM operatörü Turkcell'deki hisse payını artırma olasılığının kısa vadede cesaret verici olmadığını söyledi.

CANNES - Baltık bölgesinin en büyük telekom şirketi olan TeliaSonera CEO'su Anders Igel, Türkiye'nin önde gelen GSM operatörü Turkcell'deki hisse payını artırma olasılığının kısa vadede cesaret verici olmadığını söyledi.
Turkcell'deki yüzde 37.1 hissesi ile ikinci büyük ortak olan TeliaSonera, Yapı Kredi'deki yüzde 13.15'lik Turkcell hissesi yoluyla şirketteki hakim ortak olma niyetini daha önce açıklamıştı. TeliaSonera yetkilileri, aralık ayında Türkiye'ye gelip BDDK ve diğer yetkililerle görüşmüştü.
Son gelişmelerin ardından Cannes'da soruları yanıtlayan Igel, "Son gelişmeler, bizim bakış açımıza göre cesaret verici değil. Ne olacağını göreceğiz. Fırsat her zaman orada olacak, ancak kısa vadedeki gelişmeler açısından iyimser değilim" dedi. Igel ayrıca, hisse alımı olasılığı konusunda artık daha karamsar olduğunu da söyledi.
Çukurova'ya Turkcell için bir yıl süre
Turkcell'in büyük ortağı Çukurova Grubu, geçen ay YKB'deki hisselerini Koç Finansal Hizmetlere satacağını duyurdu. Koç Finansal ise YKB portföyündeki Turkcell hisselerinin Çukurova'ya satışı için ilk 6 ayı indirim opsiyonlu olmak üzere, azami 12 aylık bir süre tanıdığını duyurdu. Bu, Çukurova Grubu'na altın kıymetinde bir yıllık bir süre sağlamış oldu.