'Sonunda Türkiye'ye gelerek bir rüyamı gerçekleştirmiş oldum'

'Sonunda Türkiye'ye gelerek bir rüyamı gerçekleştirmiş oldum'
'Sonunda Türkiye'ye gelerek bir rüyamı gerçekleştirmiş oldum'

Gül, 150 yıl önce imzalanan anlaşmanın bir örneğini ve ilgili dokümanları Lula Da Silva?ya takdim etti. Lula da Gül?e sarılarak, teşekkür etti. FOTOĞRAF: HAMZA ŞAHİN / AA

Gül, Lula'yı, 'Dünyanın en popüler ve en saygın devlet başkanlarından biri' olarak niteledi. Lula da, 'Türkiye'ye gelmek bir rüyamdı' derken, ikili görüşmelerin meyvesinin üç-dört yıl içinde alınabileceğini söyledi

ANKARA - Türkiye’yi ziyaret eden ilk Brezilya Cumhurbaşkanı olan Luiz İnacio Lula da Silva, “Sonunda Türkiye’ye gelerek bir rüyamı gerçekleştirmiş oldum” derken, Türkiye’ye verdiği öneme vurgu yaptı. “Türkiye’nin Brezilyalı futbolcuları oynatma kabiliyeti olduğunu görmekten memnunuz” ifadesini de kullanan Lula, Roberto Carlos ile otelinde görüşme fırsatını bulduğunu da anlattı. Cumhurbaşkanı Lula da Silva, İstanbul’da yaptığı temasların ardından Ankara’ya geçerek resmi görüşmelerde bulundu.

Gül, Lula’yı övdü
Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yapılan görüşmelere Maliye Bakanı Mehmet Şimşek  de bulundu. Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Gül, Osmanlı İmparatorluğu ile Brezilya arasında imzalanan ilk anlaşmaya medya mensuplarına  gösterdikten sonra iki cumhurbaşkanı birbirini kucakladı. ‘Dostluğumuz çok eski’ ifadesini kullanan Gül, Lula’nın ziyaretinin, dünyanın en büyük ülkelerinden Brezilya ile ilişkilerde ‘yeni bir sayfa açılması’ anlamına geldiğinin altını çizdi ve, “Bu ziyarete çok önem veriyoruz” dedi. Lula’yı, “Dünyanın en popüler ve en saygın devlet başkanlarından biri” olarak niteleyen Gül, Türkiye’nin takımlarında birçok Brezilyalı futbolcunun oynadığına da dikkat çekti. Toplantı öncesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Brezilya petrol şirketi Petrobras arasında Karadeniz’de petrol arama anlaşması imzalandı. Cumhurbaşkanı Gül, basın toplantısındaki konuşmasına, Da Silva ve beraberindeki heyeti Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Lula da Silva’nın Türkiye’yi ziyaret eden ilk Brezilya Cumhurbaşkanı olduğunu ifade eden Gül, aslında iki ülke arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını, iki ülke arasında 1927 yılında Dostluk Anlaşması, Osmanlı ve Brezilya imparatorlukları döneminde de 1858 yılında Dostluk, Ticaret ve Seyrüsefer Anlaşması imzalandığını belirtti.  Gül, Brezilya ile enerji alanında işbirliğinin yapılacağını, Güney Amerika’da serbest ticareti teşvik eden, Brezilya’nın da üyesi olduğu Mercosur ile serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasına önem verdiklerini de söyledi. 

Saylan sorusu yanıtsız
Gül, ÇYDD Başkanı Türkan Saylan’ın vefatıyla ilgili bir soruyu ise, ziyaretle ilgili soru sorulmasını isteyerek, yanıtlamadı.
Lula da Silva ise, “Sonunda Türkiye’ye gelerek bir rüyamı gerçekleştirmiş oldum” sözleriyle Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kendisinin genel olarak dışişleri bakanları kabul etmediğini ancak Gül’ün bakanlık döneminde ülkesine yaptığı ziyarette bir istisna yaparak onunla görüştüğünü anlatan Lula, konuşması sırasında uzunca ekonomik krize ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Günümüz dünyasında bütün sorunların birbiri içine girdiğini belirten Lula da Silva, hiçbir ülkenin bu krizle ilgisi olmadığını söyleyemeyeceğini, küresel kredi kaynaklarının çok sınırlı olduğunu çünkü bankaların artık daha seçici olduğunu anlattı.
Lula da Silva, bu nedenlerle ortak yönlere dayalı yeni ortaklıklar kurmak istediklerini ifade ederek, Türkiye ile Brezilya arasında da sanayileşme, teknoloji ve ihracat-ithalat dengesi gibi konularda ortak hususlar bulunduğunu kaydetti. 

2010’da görevi bırakıyor
Lula, iki ülkenin biyoyakıt alanında işbirliğine gidebileceklerini söyleyerek, iki ülke iş adamlarının Afrika gibi üçüncü ülkelerin tarım arazilerinde birlikte etanol üretebileceklerini kaydetti. Görüşmelerde iki ülke ilişkilerinde bu kadar uzun zamandır kaybedilen zamanı kazanmaya ve arayı bir miktar da olsa kapatmaya çalıştıklarını söyleyen Lula da Silva, bu görüşmelerin meyvesinin üç-dört yıl içinde alınabileceğini bildirdi.
Lula, Erdoğan’ın bir zirve için Brezilya’ya gelmesinin öngörüldüğünü, kendisinin de görüşmelerde Gül’ü davet ettiğini ifade ederek, bu ziyaretin Brezilya’da kendisinin görevi bırakacağı Aralık 2010’a kadar yapılmasını arzu ettiklerini bildirdi. (Radikal)

Lula Roberto Carlos ile görüştü
Brezilya Cumhurbaşkanı Lula da Silva, basın toplantısı sırasında bir Türk gazetecisinin, “Türkiye’deki Brezilyalı futbolcuların performansı konusunda ne düşünüyorsunuz? Onlarla görüştürünüz mü?” yolundaki sorusuna çok güldü. Bunun üzerine, “Dün (Fenerbahçe oyuncusu) Roberto Carlos ile otelde görüşme fırsatım oldu” diyen Lula, Türkiye’de çok iyi ve önemli oyuncuların olduğunu da söyledi. Lula, “Türkiye’nin Brezilyalı futbolcuları oynatma kabiliyetinden memnunuz. Biz yabancı oyuncuları oynatamıyoruz. Brezilyalı oyuncuların Türk takımlarının çok başarılı olmasına yardımcı olacaklarını umuyorum. Bu konuyu sayın Cumhurbaşkanı ile de görüşme fırsatımız oldu” şeklinde konuştu.
Lula, “Brezilya, şu anda bir futbolcu fabrikası gibi çalışıyor. Çok iyi oyuncuları yetiştiriyor. Bu oyuncular, Avrupa’daki takımlarında oynuyorlar” ifadesini de kullandı.