Sony, Walkman efsanesini bitirdi

Sony, Walkman efsanesini bitirdi
Sony, Walkman efsanesini bitirdi

Sony yi teknoloji devi haline getiren Walkman in mucidi Akio Morita, 1999 yılında hayata veda etti.

Haber: İLKER PEHLİVAN - ilker.pehlivan@radikal.com.tr / Arşivi

Teknoloji dünyasında bir devrin sonu geldi. Sony, 31 yıl önce piyasaya sunduğu Walkman efsanesini bitirdi.
Müzik endüstrisiyle birlikte 60’larda ses sistemi üreticileri de daha çok çalışmaya başlamıştı. 70’lere gelindiğinde ilk ‘taşınabilir’ radyolar kullanılmaya başlanmıştı bile. ‘Boomboxes’ isimli cep radyosu her geçen gün daha da popüler oluyor, gençler sokaklarda ellerinde boyu 30 cm’yi geçen radyolarla geziyordu.
O yıllarda Japon teknoloji devi Sony’nin iki ortağından biri olan Akio Morita, uçakla çıktığı uzun yolculuklarda müzik dinlemek istiyordu. Taşınabilir radyoyu beğenen ama uçakta kullanamayan Morita, 1978’de “Neden cebe sığacak büyüklükte bir müzik aleti üretmiyoruz” diyerek işe başladı. Adı da dikkat çekmesi için ‘Walkman’ olacaktı. İlk kez 1979’un başında test aşamasına giren ve aynı yılın sonunda piyasaya sürülen Walkman yeni bir akım başlattı.
Dijital teknolojinin konuşulmadığı o dönemde Walkman’ler çok büyük ve rengarenkti. Sony’nin atağını gören Saisho, Panasonic, JVC ve Hitachi gibi rakipler de boş durmadan kendi kasetçalarlarını üretmeye başladı. Ancak Walkman taşınabilir kasetçalara adını vermişti bile. 

O da teknolojiye yenildi
90’ların ortasında kasetlerin teknolojiye yenilmesiyle Walkman için de zor günler başlamıştı. CD’ye geçen müzik sektörüne ayak uyduran Sony de rakipleri de CD çalar üretimine başladı. Hala Walkman, çok büyük bir kitle için vazgeçilmezdi. CD’nin krallığı da uzun sürmedi. 2000’lerin başında MP3 ile birlikte kaset ya da CD’ye ihtiyaç duymayan MP3 çalarlar hem daha çok müzik depoluyor, hem de radyo yayınlarını alabiliyordu. Müzik sektöründeki her yenilik Walkman’i biraz daha yaralıyordu.
iPod gibi müzikçalarların egemen olduğu pazarda bir devir kapandı. Sony dün, popülerliğinin giderek azalması nedeniyle Walkman’in üretimini Japonya ’da durdurduğunu açıkladı. Ancak Walkman üretimi, üretim lisansını elinde tutan Çinli şirketlerde devam edecek. 1979’dan bu yana 220 milyondan fazla Walkman satan Sony, markanın adını cep telefonu ve mp3’lerinde yaşatacak.


    ETİKETLER:

    Japonya