Soros: Doların kaderi petrole bağlı

Doların güçsüzlüğüne gerekçe olarak 'Petrol zengini Rusya ve Ortadoğu ülkelerinin dolar rezervlerini avroya dönüştürmelerini' gösteren ABD'li ünlü spekülatör George Soros, petrol fiyatlarının yükselmesi halinde dolardaki düşüşün süreceğini ifade etti.

CİDDE - Doların güçsüzlüğüne gerekçe olarak 'Petrol zengini Rusya ve Ortadoğu ülkelerinin dolar rezervlerini avroya dönüştürmelerini' gösteren ABD'li ünlü spekülatör George Soros, petrol fiyatlarının yükselmesi halinde dolardaki düşüşün süreceğini ifade etti.
Cidde Ekonomik Forumu'nda konuşan Soros, ABD'nin dış ticaret ve cari açığının küçülmesinde dolardaki gerilemenin önemli rol oynadığına dikkati çekerek, "Ama bu gerileme kritik seviyeyi geride bıraktığında piyasaları ciddi huzursuz edebilir" uyarısında bulundu.
"Petrol ihraç eden ülkelerin merkez bankaları, dolar rezervlerini avroya dönüştürüyor. Rusya da önemli bir rol oynuyor" diyen Soros, doların gerilemesinde bu dönüşümün etkili olduğunun altını çizdi. Soros'a göre bu süreçte yolun sonuna gelinse de, petrolün daha da yükselmesi durumunda doların yeniden gerilemeye başlaması kaçınılmaz olacak.
Arap vakfına yardım edecek
Soros, doların mevcut seviyesinde ABD'nin cari açığının finanse edilebilir olduğunu ifade etti. ABD'nin Irak'ı işgalini de eleştiren Soros, bir Arap vakfına finansman sağlayarak Ortadoğu'da sivil ve açık toplum idealinin yaygınlaştırılmasına destek olacağını ifade etti.