Soros uyardı: ABD'de bankaları kurtarıp zombi haline getirmeyin

Soros uyardı: ABD'de bankaları kurtarıp zombi haline getirmeyin
Soros uyardı: ABD'de bankaları kurtarıp zombi haline getirmeyin

Soros, ABD borsalarında dört haftadır yaşanan yükselişin bir boğa piyasasının (fiyatların yükseldiği piyasa) başlangıcı olmadığını çünkü ekonominin halen daralmakta olduğunu söyledi. FOTOĞRAF: AFP

George Soros, hükümet yardımlarının bankaları zombi bankalara çevirebileceğini, zombiye dönüşen bankaların ise ekonominin enerjisini emip yavaşlama sürecini uzatabileceğini kaydetti

NEW YORK- Dünyanın en ünlü borsa spekülatörlerinden George Soros, ABD’nin uzun sürecek bir ekonomik durgunluk dönemine girdiğini belirterek “Düşük büyümenin hâkim olduğu Japon stili bir durgunluktan söz ediyorum” dedi.
Japonya , 90’lı yıllarda menkul kıymet piyasası ve emlak fiyatlarındaki şiddetli gerilemelerin etkisiyle ülke ekonomisi durgunluğa girmiş ve deflasyonist, enflasyonun tersi, bir süreç yaşanmıştı. ‘Kayıp 10 yıl’ olarak adlandırılan bu dönem zordaki bankaların bir kısmının kapatılması, bir kısmının da mali bünyelerinin sağlamlaştırılmasıyla birlikte sona ermişti. 

Japonya’ya benzetti

Soros,  Reuters Financial Television’unda kendisiyle yapılan söyleşide ABD’de zordaki bankaları kurtarmanın ortaya ekonominin kanını emerek ekonomik büyümeyi engelleyen zombiler (hortlak) haline dönüştürülebileceğini söyledi.  Reuters’a da konuşan Soros, ABD ekonomisinin kalıcı bir yavaşlama yolunda ilerlediğini söyledi.
ABD’nin Japonya gibi büyümenin düşük olduğu bir sürece girdiğini ve buna ek olarak yüksek enflasyon sorunuyla karşı karşıya kalacağını belirten Soros, hükümet yardımlarının bankaları zombi bankalara çevirebileceğini, zombiye dönüşen bankaların ise ekonominin enerjisini emip yavaşlama sürecini uzatabileceğini kaydetti. Soros, bankacılık sektörünün borcunu çeviremez durumda olduğunu ve emlak piyasasının iyileşmenin başlaması için hayati önem taşıdığını söyledi. 

Planı eleştirdi

Soros, ABD hükümetinin bankacılık planını da eleştirdi.
Soros, planın gizli sübvansiyonlara izin verdiğini ve genel anlamda, Obama yönetiminin, bankacılık kurtarma planına taze bir bakış getirmediğini kaydetti.
Soros, ABD’de ekonomik canlanmanın kimilerinin iddia ettiği gibi üçüncü ya da dördüncü çeyrekte başlamasını beklemediğini ifade ederek, “Ancak 2010 yılında büyümenin işaretlerini görebiliriz” diye konuştu. Soros, ekonomik canlanmanın ‘ters yüz edilmiş bir kare kök işareti’ gibi olacağını, “Önce dibe vuracaksınız. Ardından otomatik olarak biraz toparlanacaksınız ancak V şeklindeki ya da ona benzer bir şekildeki canlanmaya geçemeyeceksiniz. O noktada duracaksınız” diye konuştu.
ABD ekonomisi 2008’in son çeyreğinde üçüncü çeyreğe göre yıllıklandırılmış bazda yüzde 6.3 oranında küçüldü. Ekonomistler 2009’un ilk çeyreğinde bu denli yüksek oranda olmasa bile bir miktar küçülme bekliyor.
Soros canlanma için ‘batmış’ olarak nitelendirdiği bankacılık sektörüyle büyük sıkıntılar içinde olan gayrimenkul sektörünün iyileştirilmesi gerektiğini ifade etti. George Soros’a göre Hazine’nin açıkladığı bankaların toksik varlıklarını kamu-özel sektör ortaklıklarına satarak bankaların sermayesini güçlendirme planı işe yarayabilir ancak sorunları tümden çözmesi mümkün değil. 
Boğa piyasası başlamadı
Soros, ABD borsalarında dört haftadır yaşanan yükselişin bir boğa piyasasının (fiyatların yükseldiği piyasa) başlangıcı olmadığını çünkü ekonominin halen daralmakta olduğunu söyledi.
Soros, mevcut krizin daha önce yaşananlardan çok farklı olduğunu ve ABD’nin depresyona (bunalım) girme riskinin sürdüğünü ifade etti. Soros, koordineli olarak hareket edilmesi durumunda krizin aşılabileceğini ifade etti. (Reuters, Bloomberg)