Soros: Yatırıma hazırlanıyorum

ABD'li ünlü spekülatör ve yatırımcı George Soros, Türkiye'ye yeni yatırım yapmayı planladığını söyledi. Avrupa Birliği'nden (AB) müzakere tarihinin alınmasının önemine dikkat çeken Soros...

ANKARA - ABD'li ünlü spekülatör ve yatırımcı George Soros, Türkiye'ye yeni yatırım yapmayı planladığını söyledi. Avrupa Birliği'nden (AB) müzakere tarihinin alınmasının önemine dikkat çeken Soros, AB sürecinin, bu süreçte yapılacak reformların Türkiye'yi daha cazip bir ülke haline getireceğini, ancak tam üyeliğin biraz süre gerektireceğini kaydetti. AB'ye yaklaşan Türkiye'nin AB perspektifinin desteklenmesi gerektiğini belirten Soros, Türk hükümetinin, AB yolunda gayet başarılı bir çalışma gösterdiğini ve bunun sonucunu da almakta olduğunu kaydetti. Soros, Türkiye'nin, jeostratejik olarak önemine dikkat çekerek, Türkiye'nin bölgesinde etkili ülke olduğunu vurguladı. George Soros'un Türkiye'de, sıvıyağ sektöründe yatırımı bulunuyor.
Erdoğan ricada bulunmuştu
Soros, Dünya Ekonomik Forumu Davos toplantıları çerçevesinde, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki Türk heyeti ile bir görüşme yapmıştı. Davos'taki toplantıda Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da, zengin işadamı George Soros'tan, Türkiye'ye doğrudan yatırım yapmasını istediği öğrenilmişti. 74 yaşındaki George Soros, tam olarak aktif şirket yönetimi içinde bulunmazken, Soros Fund Management (SFM) yatırım şirketinin başkanlığını yürütüyor. Yine kendisi tarafından finanse edilen Açık Toplum Enstitüsü, dünyada eğitim, demokrasi ve kalkınmanın yaygınlaşması için çalışıyor.