Sorumluluk sigortası CEO'ları da koruyor

Sorumluluk sigortası CEO'ları da koruyor
Sorumluluk sigortası CEO'ları da koruyor
Yönetici sorumluluk sigortasının önemine dikkat çeken ACE European Group Türkiye Genel Müdürü Ebru Gürtan, şirket yöneticilerinin yanlış kararlarından doğan tazminat taleplerinin bu sigortayla teminat altına alındığını söyledi.

ACE European Group Türkiye Genel Müdürü Ebru Gürtan, yönetici sorumluluk sigortasının yöneticiler açısından önemli bir ihtiyaç olduğunu vurguladı. Yöneticilerin, yanlış kararlarından kaynaklı tazminat talebiyle karşılaştıklarında, yasa gereği kendi malvarlıklarıyla şirkete, hissedarlara ve diğer menfaat sahiplerine karşı sorumlu olduklarını belirten Gürtan, yönetici sorumluluk sigortasının bu riski teminat altına aldığını söyledi. Gürtan, Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK), yönetim kurulu üyeleri ve yöneticilerinin şahsi sorumluluklarının daha net hale getirildiğini de ekleyerek, “Öncesinde müteselsilen sorumluluk söz konusuyken, yeni TTK ile yönetim kurulu üyesinin sorumluluğu farklılaştırılarak ve şirketlere bağımsız yönetim kurulu üyesi zorunluluğunu getirerek, yönetici sorumluluklarına netlik kazandırıldı” dedi.
Çalışırken yapılan sigorta emekliyi de koruyor 
Gürtan, “Yönetim kurulu üyeliğinden emekli olduğunda da yönetici sorumluluk sigortası, çalışılan dönemde alınan kararlardan dolayı yöneticilerin sorumluluklarını teminat altına alıyor. Yöneticinin çalışırken kusurlu kararlarından dolayı tazminat ödenecekse, emekli olan kişi yerine tazminatı sigorta ödüyor. Emekli yöneticinin hayatta olmadığı durumlarda tazminat durumu söz konusu ise, o zaman da tazminatı onun vârisi yerine yine sigortası ödüyor” dedi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  emekli

  ,

  zaman

  ,

  sigorta

  ,

  yönetim

  ,

  Karşı