Sorun işadamına havale

AB Başmüzakerecisi ve Devlet Bakanı Ali Babacan, Kürt sorununun çözümünün demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerin genişletilmesinde olduğunu, ancak bunun için ekonomik ayağın güçlenmesi...

ANKARA - AB Başmüzakerecisi ve Devlet Bakanı Ali Babacan, Kürt sorununun çözümünün demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerin genişletilmesinde olduğunu, ancak bunun için ekonomik ayağın güçlenmesi ve istikrarın sağlanması gerektiğini vurgularken, bölgeden çıkmış işadamlarını bölgeye yatırıma çağırdı.
Ekonomi muhabirleriyle sohbet toplantısında bir araya gelen Babacan, bölgenin uzun yıllar teröre maruz kaldığının unutulmaması gerektiğini ifade ederek, "Bölgenin kalkınması sadece kamu eliyle olmaz. Özel sektörün de yatırım yapması gerekir" dedi.
'İş terörde kilitleniyor'
Babacan, geçen yıl özel sektörün 60 milyar YTL, kamunun ise 7.5 milyar YTL yatırım yaptığına dikkati çekerken, "O bölgede doğup büyüyen işadamlarının yatırımlarını İstanbul, İzmir'e değil bölgeye kaydırması gerekiyor. İşadamlarının bugünden yarına kârını katlamak yerine, Türkiye'nin geleceğini düşünmesi ve bu kaygıyı paylaşması lazım" diye konuştu.
"Dönüyor dolaşıyor iş terör noktasına geliyor" diyen Babacan, demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerin işlemesi için ekonomik ayağın da güçlenmesi, istikrarla birlikte bölgeye yatırımın artması gerektiğini vurguladı.
Babacan, Ankara Sanayi Odası'nın 'bölgesel asgari ücret' önerisini de masaya yatırılıp incelenmesinde yarar olduğunu söyledi. Yaşam maliyetinde bölgeler arasında farklılığın doğal olduğunu ifade eden Babacan, Londra ile İskoçya'nın bir köyündeki yaşama maliyetinin farklı olduğunu, bunun Türkiye için de geçerli olduğunu kaydetti. Asgari ücretin 350 milyon lira olmasına karşın 150-180 milyona işçi çalıştırıldığı dile getiren Babacan, bu kişilerin sosyal güvencesi olmadığını sözlerine ekledi. Babacan, "Şu anda sahada farklı asgari ücret var" dedi.
Babacan, istihdam üzerindeki yüklerin azaltılmasına bütçe disiplini ve makroekonomik dengeler izin verdiği sürece devam edeceklerini belirtirken, 2004'ün ilk çeyreğinde işini kaybedenlerin yüzde 44.5'inin bu yıl ilk çeyrekte iş bulduğunu, bunun iyiye gidişin göstergesi olduğunu söyledi.
Babacan, önemli başarılara imza atıldığına vurgu yaparken, Türkiye ekonomisinin tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar sağlam olduğunu kaydetti.
AB için engel yok
AB süreciyle ilgili sorular üzerine, 'teknik ve hukuki açıdan müzakerelerin başlamasına bir engel olmadığını', siylasi karar alınacağını belirten Devlet Bakanı Babacan, Ek Protokol'ün de Meclis'in onayına sunulacağını, ancak bunun 3 Ekim öncesine yetişmesine takvimin olanak vermeyeceğini söyledi.
Babacan, Kıbrıs konusunda Türkiye'ye daha fazla baskı yapılmasını adil bulmadığını belirtirken, "Çözümsüzlük taraflardan birinin işine geliyorsa çözüm kolay değil. Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın da çaba göstermesini arzu ediyoruz" dedi.
AB müzakere heyetinin oluşumu sorusuna da Babacan, kısa vadede yepyeni devasa bir oluşumdan yana olmadıklarını, orta vadede ise çok gerekli olursa bir oluşum düşündüklerini söyledi. Babacan, kurumlardaki mevcut ekiplere yeni enjeksiyonlar ve insan kaynağı takviyesiyle esnek ve dinamik bir yapılanma hedeflediklerini belirtti.
Babacan: Sosyal harcamamıza kimse karışamaz
Memurların yaşam standartlarının makro dengeleri de bozmayacak şekilde maaşlarının artırılmasından yana olduklarını belirten Babacan, maaş artışının bu denge bazında belirleneceğini söyledi. Babacan, bütçeden sosyal harcamalara IMF'nin tavrının sorulması üzerine, "Nereye ne kadar sosyal harcayacağımıza kimse karışamaz" diye yanıt verdi. Babacan, programa sadık kalınıp kalınmayacağı sorusuna ise kızarak, "Bunu sormayın. Sonuna kadar" yanıtını verdi.
Babacan, cari açığın tırmandığına ilişkin bir soru üzerine AB'ye üye olan son 10 ülkenin de son beş yılda GSMH'nin yüzde 6.5'ine kadar uzanan oranlarda cari açık verdiğine dikkat çekti. Babacan, "Cari açık var ama fazlasıyla finanse ediliyor" derken, 6 milyar dolarlık net hata ve noksanının tüm boyutlarıyla görülemediğini, burada ne olduğunu biraz daha gözden geçireceklerini söyledi.