Sorun yanıtlayalım

2008 yılında 67 yaş haddinden emekli olacak bir üniversite öğretim üyesinin emekli aylığı hesaplanırken, üniversite tazminatı da emekli maaşına eskiden...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

2008 yılında 67 yaş haddinden emekli olacak bir üniversite öğretim üyesinin emekli aylığı hesaplanırken, üniversite tazminatı da emekli maaşına eskiden olduğu gibi dahil edilecek mi? B. Aytaç (öğretim üyesi):
Mevcut sistemde çalışıp yeni sistemde emekli olacakların tazminatları emekli aylığına, tazminat almaya hak kazanılan süreyle orantılı olarak yansıtılacak. Eğer tazminat ödenmesini gerektiren görevde geçen süre 25 yılsa tazminat tam olarak ödenecek. Eğer bu süre 13 yılsa, toplam tazminatın 25'te 13'ü emekli aylığına yansıtılacak.
Diğer taraftan, mevcut sistemden farklı olarak yeni sistemde, çalışılırken elde edilen tazminatlar prim kesintisine tabi tutulacak. Bu şekilde prime esas kazanç yükselmiş olacağı için bağlanacak emekli aylığı da bunun üzerinden hesaplanacak.
SSK'dan emekli olacağım tarih 01/07/2007. Ödemem gereken primlerimin tamamı ödenmiş durumda. 01/01/2007'de yürürlüğe girecek yeni yasadan nasıl etkileneceğim? Cihat Şirin (işçi):
Emekliliğini hak etmiş bir kişi olarak yeni yasadan olumsuz etkilenmezsiniz. Prim gün sayısını 9 bin güne tamamlamadıysanız ve imkânınız varsa çalışmaya devam ettiğiniz takdirde emekli aylığınız bundan olumlu etkilenir.
Asteğmenlikteki keseneklerin birleştirilmesini emeklilik başvurunuz sırasında bir dilekçeyle yapabilirsiniz.
19 yıl beş ay hizmetim varken memurluktan istifa ederek SSK'ya tabi çalışmaya başladım.
2005 yılı itibarıyla emekliliği hak etmiş bulunuyorum. Emekli olmam durumunda memuriyet dönemine karşılık gelen emekli ikramiyemi alabilir miyim? Recai Gören (SSK'lı):
Kamuda emekli ikramiyesi alabilmek için her şeyden önce en az 25 yıl çalışmış ve istifa etmemiş olmanız gerekiyor. Dolayısıyla Emekli Sandığı'na tabi geçen süreleriniz karşılığında emeklilik ikramiyesi alma hakkınız bulunmuyor.
Emekli Sandığı'ndan emekli bekâr bir bayanım. Kendileri SSK ve Bağ-Kur'dan emekli olanlar, anne ya da babaları üzerinden Emekli Sandığı'ndan da maaş alabildikleri halde, ben annem üzerinden SSK'dan maaş alamıyorum. Vasviye Öz :
Bunu eşitsizlik olarak nitelemek gerekirse diğerleri de sizin durumunuza getirilerek eşitsizlik gideriliyor. Yeni sistemde, SSK veya Bağ-Kur'dan emekli olanlar, anne ya da babaları üzerinden artık ayrıca yetim aylığı alamayacak. Bu şekilde yetim aylığı almakta olanların aylığı ise 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren kesilecek.
Annem, SSK'dan dul aylığı almaktadır. Emekli Sandığı'na tabi olan vefat etmiş babasından dolayı da yetim aylığı almaktadır. Birleşme durumunda aldığı iki aylığın durumu ne olacak? Vildan Karayol:
Yeni sistemde anneniz, bu iki aylıktan hangisini tercih ederse onu alabilecek, diğer aylığı ise kesilecek. Hangi aylığı yüksekse onu tercih edecek.
01.01.2007 tarihinden itibaren sigortalı bir işte çalışmaya başlayan bir kimse kaç yıl sonra emekli olur? Doğum tarihim 20.05.1980. Mehmet Yurt:
1 Ocak 2007 tarihinde kaç yaşında olduğuna göre değişmekle birlikte en erken kadınse 58, erkekse 60 yaşında emekli olur. Sizin yaşınızda bir kişi 2007'de işe başladığında 63 yaşında emekli olabilir.
Henüz okulumu bitirmemiş olmama rağmen bu yaz bir dershanede sigortalı olarak en az bir ay çalışacağım. Bunun bana bir faydası olacak mı? Gökhan Reyhanlı (öğrenci):
Emekliliğe esas prim gün sayısı itibarıyla olacak. Yeni yasaya göre, işçi statüsünde çalışanların emekli olabilmesi için şu an 7 bin olan prim gün sayısı, 2007'den itibaren her yıl 100 gün artacak. 2007'den itibaren sigortalı olarak normal çalışma hayatına başlasanız bile en az 100 günlük kazancınız söz konusu.