Sorun yanıtlayalım

Eşim Ankara Barosu'na kayıtlı avukat ve topluluk sigortasını yıllardır ödemiyor, bir çocuğumuz var. Yeni yasaya göre eşimin, benim ve çocuğumun sigortası ne olacak ve yükümlülüklerimiz neler?
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

Eşim Ankara Barosu'na kayıtlı avukat ve topluluk sigortasını yıllardır ödemiyor, bir çocuğumuz var. Yeni yasaya göre eşimin, benim ve çocuğumun sigortası ne olacak ve yükümlülüklerimiz neler? Dilek G. :
Eşinizin zorunlu olarak sigortalı olmayı gerektirecek bir durumu yoksa emeklilik yönünden isteğe bağlı sigortalılık hükümlerinden yararlanabilir. Geçmişte SSK Kanunu'na göre ödediği iş kazası, meslek hastalığı, hastalık, analık, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri genel sağlık sigortası dahil bu kanuna göre ödenmiş sayılacak. Bu süreler yatırıldıkları sigorta kolları bakımından başlangıç süresi ve prim ödeme gün sayısı olarak kabul edilecek. Sağlık yönünden ise Genel Sağlık Sigortası uygulaması isteğe bağlı değil, zorunlu olacağı için ailenizin gelir durumuna bakılacak. Üç kişilik aile olduğunuz için aylık net geliriniz 380 YTL'nin üzerinde ise 64 YTL prim ödeyerek sağlık hizmetinden yararlanabileceksiniz. Eğer çocuğunuz üniversitede okuyorsa 25 yaşına kadar, lise veya dengi okuldaysa 20, okumuyorsa 18 yaşına kadar aileniz için ödenen GSS priminden yararlanarak sağlık hizmeti alacak.
Maluliyette prim kademeli artıyor
Yüzde 40 sakatlığımdan ötürü 3'üncü derece vergi indiriminden faydalanıyorum. 1991'den beri SSK'lıyım. Mevcut kanuna göre emeklilik hakkım 1 Eylül 2007. Yeni kanunla emeklilik hakkımda değişiklik olacak mı? Rifat Altın (SSK'lı malul):
Yeni sistmeden etkilenmeyeceksiniz. Mevcut sistemde, 6 Ağustos 2003'ten sonra ilk kez işe girip üçüncü derece sakatlığı olan en az 20 yıl sigortalılık süresi ve en az 4400 gün prim ödeyerek emekli oluyor. Bu tarih itibarıyla dokuz yıldan fazla 12 yıldan az sigortalı üçüncü derece sakatlığı bulunanlar 16 yıl sigortalılık ve 3760 gün prim ödeyerek emekli olabiliyor. Yeni sistemde sakatlık derecesi yüzde 40-49 arasındaki sigortalılar, en az 18 yıl sigortalı olmaları ve 4680 gün prim ödeyerek emekli olacak. 4680 günlük prim koşulu, ilk kez 2007'de işe giren için 4100 gün olacak. Koşul, 1 Ocak 2008'den sonra giren için her yıla 100 gün eklenmek ve 4680 günü geçmemek üzere yükseltilecek.
Eşim ABD vatandaşı ve ikimiz de üç senedir Türkiye'de çalışıyoruz. Eşim SSK primi odemesine rağmen eski sistemde emekli olamıyordu. Yeni sistemde bir değişiklik var mı?
Çağla Ökten Hasker (Öğretim üyesi):

Eşiniz yeni yasadan yararlanabilecek. Yasaya göre, karşılıklı sosyal güvenlik sözleşmesi yapılmış ülke uyruğunda olanlar hariç olmak üzere, Türkiye'de hizmet akdi ile çalışan yabancı uyruklu kişiler emeklilik açısından zorunlu sigortalı kabul edilecek. Türkiye'de oturma izni almış olan yabancılar da zorunlu olarak Genel Sağlık Sigortalısı sayılacak. Türkiye'nin sosyal güvenlik sözleşmesi yaptığı ülkeler şunlar: Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Gürcistan, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç, İsviçre, KKTC, Kanada, Libya, Makedonya, Norveç ve Romanya. ABD bu ülkeler arasında yer almadığı ve üniversitede hizmet akdi ile çalıştığı için eşiniz emeklilik hakkından yararlanabilecek. Sağlık hizmetlerinden ise elektro manyetik kart verilecek Türk vatandaşlarından farklı olarak sosyal güvenlik numarasıyla yararlanabilecek.

Sorularınız için: sosyalguvenlik@radikal.com.tr
Faks: 0212 505 65 92