Sorun yanıtlayalım

Bekâr ve şu anda işsiz bir bayanım.
1) Emekli Sandığı emeklisi rahmetli babamdan yetim aylığı almaktayım. Yeni dönemde bu aylığı almaya devam edecek miyim?
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

Emekli olunca, yetim aylığınız kesilecek
Bekâr ve şu anda işsiz bir bayanım.
1) Emekli Sandığı emeklisi rahmetli babamdan yetim aylığı almaktayım. Yeni dönemde bu aylığı almaya devam edecek miyim?
2) SSK'lı olarak tekrar işe girersem aldığım yetim aylığı yeni dönemde kesilecek mi?
3) Kendim 5 sene sonra SSK'dan emekli olduğumda hem kendi
aylığımı, hem de babamdan kalan yetim aylığını alabilecek miyim? Vicdan Başer (Yetim aylıklısı)

1) Bekâr ve çalışmadığınız sürece yeni sistemde yetim aylığınız devam edecek.
2) İşçi, esnaf veya memur olup olmadığınıza bakılmaksızın, zorunlu sigortalılığa tabi bir işte çalışmaya başladığınız takdirde yetim aylığınız yeni sistemde de kesilecek.
3) Beş sene sonra emekli olduğunuzda sadece kendi çalışmalarınızdan dolayı
hak ettiğiniz aylığı alabileceksiniz. Babanızdan dolayı almakta olduğunuz yetim aylığı kesilecek.
2008'de emekli ikramiyesi kurumlarca ödenecek
07/09/1942 doğumluyum. İlkokul öğretmeni olarak çalışıyorum. Emekli Sandığı'na tabi olarak Türkiye'de 16 senelik hizmetim var. Bulgaristan'da geçen hizmetimin 12 senesi derece ve kademe için sayıldı. Toplam 28 sene oldu ve 1/4 derecesindeyim. Eylül 2006'da emekli olursam ne kadar emekli maaşı ve emeklilik ikramiyesi alabilirim, Eylül 2007'de emekli olursam ne kadar alabilirim? (Mehmet Yiğit Bulgaristan göçmeni öğretmen)
Bu yılın eylül ayında toplam 28 yıl üzerinden emekli olduğunuz takdirde, ek ders ücretleri dışında kalan şu anki maaşınızın yüzde 78'i seviyesinde emekli aylığı alabileceksiniz. İkramiyeniz de, emekli aylığı bağlanmasına esas tutarın 28 katı olacak. Gelecek yılın eylül ayında 29 yıl üzerinden emekli olduğunuz takdirde aylık bağlanma oranınız yüzde 80.5'e yükselecek. İkramiyeniz ise 29 aylık maaş üzerinden bağlanacak.
Kamuda çalışanlara önemli bir uyarıda bulunmak gerekirse, yasanın yürürlüğe girdiği ilk yıl ikramiyelerini yine Sosyal Güvenlik Kurumu ödeyecek. Ancak 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren emekli ikramiyesi ödemeleri şu anki Emekli Sandığı veya gelecekteki Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından değil, emekli oldukları kurum tarafından ödenecek. Özelleştirilen kurumlardan emekli olanların ikramiyesi ise Hazine tarafından ödenecek.