Sorun yanıtlayalım

İlk kez 2002'de sigortalı oldum.
760 gün ödenmiş primim var. Mevcut sistemde 1080 gün prim ödenmiş olması koşuluyla SSK'dan isteğe bağlı sigortalı olabiliyordum.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

Esnek çalışana, isteğe bağlı sigorta
İlk kez 2002'de sigortalı oldum.
760 gün ödenmiş primim var. Mevcut sistemde 1080 gün prim ödenmiş olması koşuluyla SSK'dan isteğe bağlı sigortalı olabiliyordum. Yeni sistemde isteğe bağlı sigortalılık nasıl olacak? Mehmet Demirtaş

Yeni sistemde isteğe bağlı sigortalılık, bir işverene bağlı olmayan veya mevsimlik işlerde çalışanları sisteme dahil edecek şekilde değişiyor. Bu çerçevede, işçi statüsündekilerin isteğe bağlı sigortalı olabilmesi için mevcut sistemde aranan, daha önce en az 1080 gün prim yatırmış olması koşulu kaldırılıyor. Yeni sistemde isteğe bağlı sigortalı olabilmek için Türk vatandaşı olmak, zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak, sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az veya son bir yıl içinde 360 günden az çalışmak, ya da tam gün çalışmamak gerekiyor.
İsteğe bağlı sigortalılar kendi adına bağımsız çalışanlar grubunda, yani bir anlamda şu anki Bağ-Kur'luların yer aldığı statüde değerlendirilecek. İsteğe bağlı sigortalılar, asgari ücret ile asgari ücretin 6.5 katı arasında kendilerinin belirleyeceği bir miktar üzerinden yüzde 32 oranında prim ödeyecekler.
Sorularınız için: sosyalguvenlik@radikal.com.tr
Faks: 0212 505 65 92