Sorun yanıtlayalım

Bir yakınım 1978 Mayıs'ında SSK'ya tabi çalışıp 770 gün prim ödedi. 1990 Şubat'ında Bağ-Kur'a geçti ve 2003 yılında ayrılıncaya kadar 4.559 gün prim ödedi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

Seçenekleri değerlendirin
Bir yakınım 1978 Mayıs'ında SSK'ya tabi çalışıp 770 gün prim ödedi. 1990 Şubat'ında Bağ-Kur'a geçti ve 2003 yılında ayrılıncaya kadar 4.559 gün prim ödedi. Yakınım ne zaman ve hangi kurumdan emekli olabilir? (Bağ-Kur'lu)
Yakınınızın yaşını belirtmemiş olduğunuz için yeterince yardımcı olamıyoruz. Ancak, yedi yıldaki çalışmalarının tamamı Bağ-Kur'da geçtiği için ancak Bağ-Kur'lu statüsünde emekli olabilir ki, bunun için 11 yıl daha prim ödemesi ve 50 yaşını doldurması gerekiyor. Eğer yeni yasa yürürlüğe girmeden işçi statüsünde bir yerde çalışmaya başlar ve bu statüde 3.5 yıl çalışıp prim öderse daha erken yaşta emekli olma şansı bulunuyor.
Tercih hakkınızı kullanacaksınız
SSK emeklisi eşim 07.04.2006 tarihinde vefat etti. Merhum babam ise Emekli Sandığı emeklisi idi. 54 yaşında ev hanımıyım, hiç bir yerden aylık ve gelirim yok. Her iki kurumdan da aylık almam mümkün mü? Y. Kabakdelen (Ev hanımı)
Yeni sistemde her iki kurumdan aylık almanız mümkün değil, ancak size bir tercih hakkı sunulacak. Sizin payınıza düşen aylık miktarı hangisinde yüksek ise o aylığı alabilirsiniz.
Sağlıkta herkes eşit
Üniversite mezunuyum ve şu anda işsizim. 2006 yılında emekliliğe hak kazanıyorum. Babamdan dolayı Emekli Sandığı'ndan yetim aylığı alıyorum. Yeni kanun yürürlüğe girdiğinde çalışırsam yetim aylığım kesilecek mi? Emekli olmam durumunda sanırım sadece kendi maaşımı alabileceğim. İşsizliğimin devamı halinde Emekli Sandığı'nın sağlık güvencesinden yararlanabilecek miyim? Şebnem Onat
Yeni sistemde çalışmaya başladığınız takdirde yetim aylığınız kesilecek. SSK'dan emekli olduğunuzda da yetim aylığınızı artık alamayacaksınız. Hem çalışmaz, hem de kendi çalışmalarınızdan dolayı emeklilik başvurusunda bulunmazsanız yetim aylığı almaya devam edeceksiniz. Yeni sistemde sağlık hizmetleri herkes için aynı olacağından, şu anki Emekli Sandığı'nın ayrıcalıklarından yararlanma kaygınız yersiz. Ancak, kendi çalışmalarınızdan dolayı alabileceğiniz emekli aylığı yetim aylığınızdan düşük ise emeklilik başvurusunda bulunmayıp, babanızdan kalan aylığı almaya devam etmeniz de fayda var.
Artık prim yatırmayabilirsiniz
1988 yılında Bağ-Kur'a tabi olarak başladım, 1997 yılında SSK'ya geçtim. Şu anda 5260 iş günü çalışmam var. Normal olarak 2008 yılında 20 yılı tamamlayıp emekli olacağım. Yaşlılık aylığını hak edebilir miyim? Doğum tarihim: 12/09/1954 Nalan Deniz
Sizin durumunuzdaki bir kişinin yaşlılık aylığı alabilmesi için 5.225 gün prim ödemiş olmak, 44 yaşını doldurmak ve 20 yıllık sigortalılık süresi gerekiyor. İlk iki koşulu zaten yerine getirmiş olduğunuz için, bundan sonra hiç prim ödememiş olsanız dahi 2008'de 20 yıllık sigortalılık süresini doldurduğunuzda yaşlılık aylığı alabileceksiniz. Ancak, aylığınızı yükseltmek istiyorsanız 2008'e kadar prim yatırmaya devam edebilirsiniz.
2008'de emekli olmanız yararınıza
23.11.1982 tarihinde sigortalı olarak işe girdim. Hiç ara vermeden 1984'te memuriyete geçtim. Şimdi bana göre 25 yılımı doldurdum. 2008 yılına kadar çalışmak istiyorum. Yeni çıkan sosyal güvenlik kanununa göre emekli maaşımda herhangi bir düşme olacak mı? 2008 yılında hangi oranda maaş bağlanır? 30 Aralık 2006 tarihinde mi, yoksa 31 Aralık 2008 tarihinde emekli olmam mı daha avantajlı? Kadir Yavuz (Memur)
Yıpranma payıyla birlikte emekliliği hak ettiğiniz anlaşılıyor. 2008 yılına kadar çalışmanız kesinlikle sizin lehinize. Hiçbir hak kaybınız olmayacağı gibi, 2006'da emekli olsanız yüzde 75 seviyesinde kalacak olan aylık bağlanma oranınız 2008'de yüzde 80'e çıkacak.
On yılda malûlen emeklilik
Yüzde 61 oranında engelli olarak muafiyet raporum var. Engellilerin emekli olurken yaş bekleme gibi bir durum önceden söz konusu değildi. 15 yıl çalışmış olmak yeterliydi. Bu yeni düzenlemeden engelliler olarak nasıl etkileniyoruz? Adem Sirkeci (Engelli)
Yeni sistemde bir kişinin malûlen emekli olabilmesi için, çalışırken çalışma gücünün yüzde 60'ını kaybetmesi, en az on yıldan beri sigortalı olması ve bu süre içinde en az 1800 gün prim bildirilmesi gerekecek. Sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarihten önce çalışma gücünün en az yüzde 60'ını kaybettirecek derecede hastalık veya özürü bulunanlar ise en az on beş yıldan beri sigortalı bulunmak ve asgari 3960 gün prim bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı alabilecekler. Yaş şartı aranmayacak.
İsteğe bağlılar sağlık hizmeti alacak
SSK'ya 1090 gün prim ödedikten sonra 2 aydır isteğe bağlı sigortaya ödeme yapmaktayım. Üniversite mezunuyum ama şu an herhangi bir yerde çalışmıyorum. 26 yıl önce ölen babamdan yetim aylığı bağlatmak için 3 ay önce başvurdum. Şu anda 130 YTL'lik isteğe bağlı sigorta ödemesi dışında bir ödeme yapacak durumda değilim. Bu durumda üniversite mezunu olduğum için yetim olmam nedeniyle babamın Bağ-Kur sağlık sigortasından yararlanamayacak mıyım? Mukaddes İlgün (İsteğe bağlı sigortalı)
Yeni sistemde isteğe bağlı sigortalılar en az asgari ücretin yüzde 20'si oranında emeklilik primi, yüzde 12'si oranında da Genel Sağlık Sigortası primi (sağlık primi) ödeyecekler. Dolayısıyla yeni sistemde aylık 170 YTL isteğe bağlı sigorta primi ödediğiniz takdirde diğer sigortalılarla aynı koşullarda sağlık hizmetinden yararlanabileceksiniz.
Bekâr ve işsiz bir kız çocuğu olarak yetim aylığı aldığınız sürece de sağlık hizmetinden herkesle aynı koşullarda yararlanabilirsiniz.
Sorularınız için: sosyalguvenlik@radikal.com.tr
Faks: 0212 505 65 92