Sorunlu kredilerini tahsil eden İş Bankası kârını yüzde 31 artırdı

Sorunlu kredilerini tahsil eden İş Bankası kârını yüzde 31 artırdı
Sorunlu kredilerini tahsil eden İş Bankası kârını yüzde 31 artırdı

Ersin Özince, 16 milyar TL lik özkaynaklarımız özel bankalar içinde en yüksek seviyede dedi.

İş Bankası yılın ilk yarısını net faiz gelirindeki artışa karşın sorunlu kredilerdeki azalış sayesinde 1.8 milyar TL net kârla tamamladı

İSTANBUL - İş Bankası’nın ikinci çeyrek net kârı, artan iş hacminin katkısıyla elde edilen net  faiz gelirlerindeki artış ve sorunlu kredilere aktarılan kredilerdeki azalışın etkisiyle, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artarak 887.4 milyon lira oldu. Bankadan yapılan açıklamaya göre, İş Bankası’nın ilk yarı net kârı ise yüzde 31.5 artışla 1.8 milyar lira olarak gerçekleşti.
Bankadan yapılan yazılı açıklamada ilk yarıda fonlama maliyetlerinin artması ve faiz getirili aktiflerin yeniden fiyatlanması ile net faiz gelirlerinde bir baskı oluşmasına rağmen, artan iş hacminin katkısıyla önceki yılın aynı dönemine göre net faiz gelirinin arttığı belirtilerek, “Yılın ilk altı aylık döneminde sorunlu kredilere aktarılan kredilerde azalış ve sorunlu kredilere aktarılmış olan kredilerin tahsilinde önemli bir başarı kaydeden banka, elde ettiği diğer faaliyet gelirleri ile kârlılığını artırdı. İştiraklerinden elde ettiği kâr payı gelirlerini de artıran banka solo bazda 1.8 milyar lira, konsolide bazda ise, dönem içerisinde tahsil edilen kâr paylarının sınıflama etkisi sebebiyle 1.76 milyar lir net kâr elde etti” denildi.
Açıklamada İş Bankası’nın ilk 6 ayda TL kredilerde yüzde 15, yabancı para kredilerde ise yüzde 24 büyüyerek sektörün üstünde artışla 57 milyar liralık hacme ulaştığı belirtildi. Kredilerini konsolide bazda yüzde 17 artırarak 62 milyar liraya çıkaran banka, bu dönemde takibe düşen kredilere yüzde 100 karşılık ayırdı. 

Takipteki krediler yüzde 4.8
Yıl sonuna kıyasla toplam mevduat hacmi yüzde 11 artan bankanın TL mevduattaki büyümesi yüzde 21 olarak gerçekleşirken, toplamda 80 milyar liranın üstünde bir mevduat hacmine ulaşıldı. İş Bankası’nın faaliyet raporunda ise bankanın ilk yarıda takipteki kredilerinin oranının yüzde 4.8 olarak gerçekleştiği belirtilirken, sermaye yeterlilik rasyosu ise ilk yarıda yüzde 17.4 olarak gerçekleşti.
Yılın ilk yarı sonuçlarını değerlendiren İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, bankanın konsolide özkaynaklarının ise özel bankalar arasındaki en yüksek seviye olan 16 milyar lira düzeyine çıktığını ifade etti. (Radikal)


    ETİKETLER:

    İstanbul