'Sorunu birleşerek çözün'

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı'na seçilen Kemal Derviş, ülkelerin küresel sorunları tek başına çözemeyeceklerini belirterek...

İSTANBUL - Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı'na seçilen Kemal Derviş, ülkelerin küresel sorunları tek başına çözemeyeceklerini belirterek, "Ülkeler bir araya gelip ortak çözüm üretirlerse, daha adil gelir dağılımı ve güçsüzü de güçlü kılan küreselleşme mümkün" dedi.
Derviş, zengin ülkelerin kendi tarımlarına verdiği ölçüsüz ve haksız destekten vazgeçip, bu desteği daha yapıcı ve kalkınmayla uyumlu biçimde kullanmaları gerektiğini söyledi. Kemal Derviş, Küresel Çevre Fonu Küçük Destek Programı'nın Küresel Çalıştayı'nın açılışında, görevine ağustosta başlayacağını anımsattı. 20 yılda dünyada büyük bir gelişme olduğunu, bunun da büyük fırsatlar doğurduğunu belirten Derviş, bu büyümenin herkesi içine almadığını, büyümeyle birlikte demokratik ortam gerektiğini, dünyadaki gelir dağılımının daha adil olabilmesi için çaba harcayacaklarını söyledi.
'Gelir dağılımı düzelmiyor'
Bu yılın belki de dünya ekonomisinin en hızlı büyüdüğü yıl olacağını kaydeden Derviş, şunları söyledi: "Rakamlar tartışılabilir ama Türkiye'de de iyi bir büyüme var. Son üç yılda ortalama yüzde 8. Fakat bu büyüme yeterli ölçüde istihdama yansımıyor. Aynı zamanda gelir dağılımını düzelten biçimde gerçekleşmiyor. Bu sadece ülkelerle ilgili bir olay değil. Dolayısıyla bu olayı Türkiye düzeyinde çözmek mümkün değil. Küresel düzeyde çözülmesi, örneğin tarım ürünlerindeki küresel ticaretin çok daha hakça gerçekleşmesi gerek. Zengin ülkelerin tarımlarına verdiği ölçüsüz ve haksız destekten vazgeçip bu desteği daha yapıcı ve kalkınmayla uyumlu kullanmaları gerekiyor."
Derviş, küresel sorunlar olduğunu, bunları ülkelerin tek başına çözme konusunda başarılı olamayacaklarını belirtirken, "Bütün ülkeler bir araya gelip ortak çözüm üretirlerse, daha adil gelir dağılımı ve güçsüzü de güçlü kılan bir küreselleşme mümkün" dedi.