Sosyal ağlarda 'şipşak' yarışı

Sosyal ağlarda 'şipşak' yarışı
Sosyal ağlarda 'şipşak' yarışı
Fotoğraf uygulamalarında Instagram'ı satın alarak rekabeti başlatan Facebook'a, Google da 'Snapseed' ile karşılık verdi.

Sosyal medya ağlarının fotoğraf uygulamalarına olan ilgisi artıyor. Facebook’un büyük ses getiren Instagram satın almasının ardından bir haber de Google cephesinden geldi. Arama motoru devi Google, rakibi Facebook’u yine dürtecek bir hamle ile fotoğraf uygulamaları geliştiren Snapseed’i satın aldı. Google’ın sosyal ağ birimi Google Plus’tan sorumlu Vic Gundotra, yine Google + hesabından yaptığı duyuruyla, Snapseed’in şirketi Nik Software’in satın alınmasının yanında, Google +’ın 400 milyon kullanıcıya ve 100 milyon aylık aktif kullanıya ulaştığını da açıkladı. Google, böylece Apple’ın işletim sistemi iOS’i kullanan mobil cihazlara uyumlu olan Snapseed ile fotoğraf uygulamaları rekabetinde önemli bir atılım yapmış oldu. Snapseed, haziranda son bir yılda 9 milyon kullanıcıya ulaştığını açıkladı.

Instagram’a benziyor
Facebook da nisanda Instagram’ı 1 milyar dolara satın alarak dikkatleri üzerine çekmişti. Snapseed, Instagram’a benzer olarak fotoğrafların editlenmesini, Facebook, Flickr ve diğer sosyal ağlar üzerinden veya e-mail üzerinden paylaşılmasını sağlıyor. Uygulamanın geliştiricisi Nik Software de 1995’ten bu yana ‘photography first’ sloganıyla hizmet veren bir teknoloji şirketi. App Store’da 4.99 dolara satılan iOS uygulamasıyla ödüller kazanan Snapspeed uygulamasının artık Google +’ın bir parçası olacağı belirtiliyor. ‘Hayalet kasaba’ benzetmeleri yapılan Google +’a ilginin yeni fotoğraf uygulaması ile artması bekleniyor. Snapseed’in alış bedeli açıklanmasa da Facebook rekabetinde büyük bir yatırım olarak gösteriliyor. Snapseed, iPad uygulaması olarak başlamıştı. ( EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com